modem.gen.tr https://www.modem.gen.tr Modem, Modem Kurulumu ve Arızaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, modem.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Airties Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/airties-modem-kurulumu.html Mon, 19 Nov 2018 05:44:01 +0000 Airties modem kurulumu, airties kablolu ve kablosuz modemler internetle bilgisayar arasında bağlantıyı sağlayarak, internete bağlanmanızı ağlar. Bu tür modemler tak kullan özelliğine sahip olup, yazılımları otomatik şekilde yü Airties modem kurulumu, airties kablolu ve kablosuz modemler internetle bilgisayar arasında bağlantıyı sağlayarak, internete bağlanmanızı ağlar. Bu tür modemler tak kullan özelliğine sahip olup, yazılımları otomatik şekilde yükleyebilir. Airties modeminizi kurarken aşağıda verdiğimiz bilgileri uygulamanız yeterli gelir.

Airties modem kurulumu

Modemlerin kablolu ya da kablosuz şekilde bilgisayara bağlanması gerekir. Önce internet bağlantı kablosu modeme bağlanır. Bunu modemde bulunan ethernet girişine kabloyla bağlayabilirsiniz. Bilgisayarda kablosuz özellik bulunmuyorsa, ethernet kablosu bilgisayara, diğer kabloda modemdeki çıkış portuna bağlanır. Kablosuz bağlantı yapmak isterseniz, internet kablosu bağlandıktan sonra modemin fişi takılarak bağlantı kurulabilir. Bu esnada bilgisayarın Wi-Fi özelliği açık ve bunun kullanılabilir olması gerekir.

Bilgisayarda opera, chrome, internet explorer gibi bir tarayıcı açarak, adres çubuğuna 192.168.2.1. adresini yazın. Daha sonra modem arayüzüne giriş yapılacak ekrana gelin. Buradaki şifre ekranı boş bırakılarak, tamam tuşuna basılır ve giriş yapılır.

Eğer airties modem TTnet kampanyasından alındıysa, bu yere tanımlanmış bir şifre olabilir. Şifre bu alana belirlenebilir. Bu ekran açılırsa, kullanıcı alanı kısmına; admin yazın, şifre kısmına da; ttnet yazın. Bu şekilde airties modemin arayüzüne giriş yapmış olursunuz.

Airties Modem Kurulumu
Arayüzüne girdiğiniz zaman airties modemin modeline göre değişiklikler olabilir. Buraya ilk girişte şifreniz değiştirebilmeniz için bir ekran açılabilir. Böyle bir yönlendirme yoksa kendinizde şifre kısmına girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. Modem arayüzüne şifresiz giriş yaptıysanız, ilk giriş şifresiz olup, yeni bir şifre belirlemeniz gerekir. Bu yerde belirlediğiniz şifre web arayüzü giriş şifresidir. Bunu bilgisayarınızdan Wi-Fi üzerinden internete bağlanırken istenecek şifreyle karıştırmamalısınız.

Airties kablosuz bağlantı kurma

Modemin web arayüzünde wizard biçiminde bir kurulum sihirbazı olur. Bu sizi kurulum gerçekleşene kadar yönlendirir. Bu yardım sırasında bazı ayarlar otomatik tanımlı şekilde gelir. Bu nedenle ayarların değiştirilmemesi gerekir. Kurulumda sizden kablosuz şifresini belirlemeniz istendiğinde şifreyi belirleyin.

Eğer TTnet airties modemi aldıysanız, modem ayarları otomatik şekilde kurulu olur. Bu durumda sizden başka ayar yapmanız istenmez. Sadece şifrenizi belirlemeniz yeterli gelir. Böyle bir ekranla karşılaşmazsanız, sol kısımdaki menüler içinden kablosuz seçeneğine girin. Burada kablosuz ağ için şifre belirlemeniz gerekir. Şifre tipini Wpa-2 olarak seçerek, tüm değişimleri kayıt ediniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra airties modemin arayüzünden çıkabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki kablosuz özelliğini açın, Wi-Fi kablosuz ağlarını listeleyin. Burada kendi kablosuz ağınızı seçip, daha önce belirlemiş olduğunuz şifrenizi girin. Bu şekilde internet bağlantınız yapılandırılmış olur.
]]>
Modem https://www.modem.gen.tr/modem.html Mon, 19 Nov 2018 18:32:47 +0000 Modem, bilgisayarların genel ağla bağlantısını sağlayan, bilgisayarı uzaktaki bilgisayara ya da bilgisayarlara bağlayan bir aygıttır. Modem gelen verileri ses sinyallerine dönüştürür, ses sinyallerini de verilere dönüştürü Modem, bilgisayarların genel ağla bağlantısını sağlayan, bilgisayarı uzaktaki bilgisayara ya da bilgisayarlara bağlayan bir aygıttır. Modem gelen verileri ses sinyallerine dönüştürür, ses sinyallerini de verilere dönüştürür. Bu şekilde verileri taşır. Modemlerde en bilinen ses bant modemdir. Bu modemler kişisel bilgisayarda olan dijital veriyi telefon kanalındaki ses frekansının aralığında elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Sinyaller telefon hatları üzerinden taşınmakta ve başka bir alıcı modemde yeniden dijital veriye dönüştürülmektedir.

Modemler çoğunlukla birim zamanda gönderdikleri veri miktarıyla sınıflandırılır. Bu miktarda genellikle bit/s yani bit bölü saniye şeklinde ölçülür. Bunun dışında modemlerin sınıflandırılması baud ile ölçülen simge hızlarıyla olur.

Modem türleri

Dahili modemler (İnternal): Bu modemler bilgisayarın ana veri yoluna monte edilerek aktif görev yapmaları sağlanır. Cihazdaki seri portları meşgul etmeden COM PORT üzerinden de çalışmaları mümkündür. Modemler sabit seri port kullanmadığından, üzerinde bulunan Jumperlar ile ayarlanmaları gerekir. Ancak PnP ler dışındakiler bu şekilde ayarlanmalıdır. Modem gücünü kendi güç kaynağından dahili olarak sağlar. Ayrıca ses ayarları yazılım kontrollü olur.

Harici modemler (External): Bunlar bilgisayara dışarıdan kablo yardımıyla bağlanan modem türleridir. Bu modemlerin üzerinde modem ile telefon hattının bilgisayara bağlantısını sağlayan ve kablonun takıldığı giriş ve çıkış yerleri ile modemin güç besleme girişi vardır. Görünümleri bir kutu şeklindedir.Ön yüzlerinde durumu belli eden ışıklar vardır. Bunlar internet bağlantısının olup olmadığı, modemin açık olmadığı gibi bazı bilgileri gösterir.  Bu ışıkların ve ışıklarda bulunan kısaltmaların anlamları ise;
Modem
 • HS: (Hight speed): Modem yüksek hızda 2400 bps den daha hızlı bağlandığı zaman yanar.
 • AA (Auto answer): Bunun anlamı otomatik cevaplamadır.
 • CD (Camer detect): Bu bağlantının kurulduğunu gösterir.
 • OH (Off hook): Bu modemin hatta telefon hattı algılamasında yanar
 • SD (Send data): Bu veri gönderme yani modem veri gönderdiği zaman yanar
 • RD (Receive data): Bu veri alındığı zaman yanan ışıktır.
 • TR (Terminal ready): Modemin hazır olduğunu gösteren ışıktır.
 • MR (Modem ready): Modem açıldığı zaman yanan ışıktır.
PCMCIA modemler: Bu tür modemler portatif bilgisayarlar için üretilir. Bir kredi kartı ebadında olurlar. Cihazlarda bulunan yuvalara takılacak şekilde üretilirler.

Ses modemleri: Bu tür modemler telefon hatları üzerinde ses oynatma, kaydetme özellikleri olan düz modemlerdir. Kullanımları telefon uygulamalarıdır.
]]>
Avea Jet Modem https://www.modem.gen.tr/avea-jet-modem.html Tue, 20 Nov 2018 00:24:03 +0000 Avea Jet Modem, Günümüz teknoloji ve internet çağı olduğundan dolayı çeşitli firmalar tarafından bir birinden yararlı ve teknoloji dünyasına kalite ve kolaylık sağlayan buluşlar bir biri ardına sıralanmaktadır Avea Jet Modem, Günümüz teknoloji ve internet çağı olduğundan dolayı çeşitli firmalar tarafından bir birinden yararlı ve teknoloji dünyasına kalite ve kolaylık sağlayan buluşlar bir biri ardına sıralanmaktadır. Bazıları iyi sonuçlar verememekle beraber bir takım ürün ve aparatlar gerek kullanıcıları gerekse teknolojik aletleri koruyarak daha sağlıklı sonuçlar almasını sağlamaktadır. Bu teknolojik aygıtların baş listesinde elbette bilgisayar gelmektedir. Fakat en temel alt yapıyı internet oluşturmaktadır. Gelişmiş internet sayesinde kişi veya kişiler sadece bilgisayarları ile değil türlü sayıda el-masa üstü teknolojik ürünler ile artık daha hızlı ve daha güvenli şekilde faydalanabilmekteler. İndernet ve interneti kullanacağımız teknolojik ürün arasındaki köprüyü sağlayan aygıt ise modemdir. İnterneti kullanmamız amacı ile köprü olan modem, verileri sese, sesleri ise verilere dönüştürüp teknolojik ürünler aracılığı ve internet sayesinde vir taşıyıcı görevi görmektedir. Modem ismini ise Demodilatör ve Modilatör diye adlandırılan teknoloji terimlerinin birleşiminden almıştır.

Modemlerin ilk çıkanları ile şu an geliştirilmiş olanları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bunlardan birini ise telekominikasyon devi firmalar arasında mevcut yerini alarak markalaşmış olan Avea adlı bilişim ve üretim firması üreterek kullanıcıların tercih sebebi haline gelmiştir. Avea teknoloji uzmanları; teknolojik köprü görevini üstlenen modemleri küçülterek notebook bilgisayarlarda, dizüstü (laptop) bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullanımını arttırarak tercih alanını ve teknoloji ağını genişletmiştir. Üstelik Avea modem bağlantı hızını ve kullanım seviyesini arttırarak diğer teknoloji üretimcilerin ürünlerinin ön sıralarına geçerek Avea JEt Modemi üreterek günümüz teknoloji çağında çığır açmıştır.

Avea Jet Modem

Birçok kullanım alanına sahip olan Avea Jet Modem başta kurumsal firmalar olmak üzere çeşitli alanda ve uzmanlıkta üretim ve dağıtım yapan dev bünyelerce, eğitim alanında hızlı çalışmalar yapılan alanlarda, bireysel kullanımlarda yerini almış olmakla beraber, Avea jet Modem yaptığı kampanyalar ve arttırdığı internet kullanım hızı ile toplum tarafından tercih sebebi haline gelmiştir.Kullanım yönü ve kurulum şekli ile zorluk çekmeden yanımızdan ayırmayacağımı Avea Jet Modem ürünü USB girişi ve taşınılabilir wi-fi durumu sayesinde vazgeçilemeyen teknolojik bir üründür. 

]]>
Kablosuz Modem https://www.modem.gen.tr/kablosuz-modem.html Tue, 20 Nov 2018 23:55:15 +0000 Kablosuz Modem, Gelişen ve sürekli yenilenen teknoloji beraberinde kablosuz iletişime de imkanlar sunmaktadır. Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız bu teknolojiler eskiden kablolu olarak sunulmakta, en sıkıcı özellikleri Kablosuz Modem, Gelişen ve sürekli yenilenen teknoloji beraberinde kablosuz iletişime de imkanlar sunmaktadır. Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız bu teknolojiler eskiden kablolu olarak sunulmakta, en sıkıcı özellikleri ise kablo kirliliği yaratmalarıydı. Üstelik kablolu sistemlerde belirli sayıda kullanıcıya hizmet verilirken, kullanıcı sayısını artırmak için ek malzemeler kullanılması, her alıcıya bir kablo çekilmesi gerekirdi. Bu da tabi ki maliyetleri artırarak bizleri de zor durumda bırakırdı.
Kablosuz modemler tam da bu noktada bizlerin imdadına yetişerek düşük maliyetlerle sadece 1-2 kablo bağlantısı ile sorunsuz erişimi sağladılar. Kablosuz modemler ilk başlarda,  endüstride acil haberleşme teknolojisi olarak hizmete sunuldu. Ancak artan taleplerle birlikte değişik standartlarla, birçok yeni teknolojiyle birleşerek kullanım alanları yaygınlaştı.
Kablosuz modemleri anlatmadan önce;  wireless nedir, wireless -lan nedir,  hangi standartları vardır gibi soruları cevaplamalıyız.

Wireless (Wi-Fi), radyo, tv, telsiz, akıllı telefon gibi cihazların yayın yapmasını sağlayan, İngilizce kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı kablosuz manasına gelmektedir. Wireless-Wan ve wireless-lan olmak koşuluyla ikiye ayrılır. 
Wireles-lan(W-Lan):  Wireless Local Network Area kelimesinin kısaltmasıdır.  Yerel ağ manasına gelmektedir.
Wireless Wan (Wan): İletimin zor olduğu şartlarda servis sağlayıcının olmadığı durumlarda, kablosuz birimlerle iletişim yapılan bağlantı şeklidir.

Wireless standartları şunlardan oluşur;
 • 802.11 iletişim standardı
 • 802.11a İletişim standardı
 • 802.11b iletişim standardı
 • 802.11g iletişim standardı
 • 802.11n iletişim standardı

Kablosuz modemler nasıl çalışır

Kablosuz modemler telsiz, telefon, tv'ler gibi radyo frekanslarıyla çalışır. En büyük özellikleri ve avantajları ise lisansa ihtiyaç duymamasıdır ve çift yönlü çalışabilmeleridir. Alıcının wireless modülü gelen kablosuz bilgileri RF yani radyo frekansına dönüştürür. Dönüştürülen bu veriler anten yardımıyla diğer kullanıcılara iletilir. Kablosuz modem tam da burada devreye girer ve gelen verileri yani radyo sinyallerini algılar, decode eder ve internete gönderir.
Çift yönlü çalışabilmeleri sebebiyle bu işlemin tam tersi de yapılabilmektedir.  Yani modem gelen internet paketlerini alır radyo frekansına çevirir. Bu işlem tamamlanınca RF yani wireless olarak bu paketleri yaymaya başlar. Kablosuz modemin gönderdiği bu sinyaller alıcılar sayesinde yakalanır. Temel anlamda kablosuz modemlerin üstelendiği görevler bunlardır.
Kablosuz modemlerin yaydığı veriler genelde 2.4 Ghz frekans seviyelerinde iletilir. Bu frekans arttıkça veri iletimi bir o kadar hızlı olacaktır. Kablosuz modemin avantajları makalemiz den anlaşılacağı üzere kolay kullanıma sahip olmaları, kablo kirliliği yaratmamaları dır.

Kablosuz Modem
Kablosuz modemlerin dezavatajları ise;
 • Gerekli tedbirler alınmaz ise güvenlik açıkları oluşacağından şifreleriniz çalınabilir.
 • Paylaşılan ağlarda özel bilgileriniz ele geçirilebilir.
 • Sağlık açısından ve özellikle de çocuk gelişimine olumsuz etkileri uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir.
Bu dezavantajların güvenlik önlemleri alınarak kısmen önüne geçilebilir.  Bunlardan bahsedecek olursak;
 • Kablosuz modemi şifrelemek
 • Güvenlik yazılımları (firewall) gibi ekipmanlarla kullanmak
 • Kullanmadığımız saatlerde erişime kapatmak
 • Modemi görünmez duruma getirmek
Kablosuz modemler, kablolu sistemlere göre en az iki kat daha güvenli kullanılmalıdır.  Teknolojinin getirdiği bu yenilikleri daha aktif ve bilinçli kullanarak oluşacak sorunları kolayca aşabilir, yönetil]]> Airties Modem https://www.modem.gen.tr/airties-modem.html Wed, 21 Nov 2018 16:36:13 +0000 Airties Modem, Modem kelimesi modülatör ve demodülatör kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.Bir diğer adı çevirge olan Modem bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlar ve ayrıca bir bilgisayarın uzak yer Airties Modem, Modem kelimesi modülatör ve demodülatör kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.Bir diğer adı çevirge olan Modem bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlar ve ayrıca bir bilgisayarın uzak yerlerdeki başka bilgisayar veya bilgisayarlara bağlanmasına yardımcı olur. Tüm bunlar dışında modemler verileri taşımak ile görevlidir. Geniş ağ kurmak için ise çok gerekli bir ağ elemanıdır. Airties modem bu ağ elemanı çeşitlerinden sadece biridir. Ve Türkiye'de en çok kullanılan modem markası airties modemdir. AirTies modemin üretim firması olan airties 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü'nde KOSGEB kapsamında kurulmuştur. Bu şirket kablosuz bilgisayar ağ cihazları üzerine ar-ge adlı çalışmalara başlamış olan teknoloji, araştırma ve bilim şirketidir. Bu şirket uzun yıllar sonra dünya üzerinde 8.000.000'dan fazla airties modem, ağ geçidi, IPTV cihazı kurulumuna ulaşmıştır.

Airties Modem

Airties modemin çok tercih görmesinin nedeni ve genel özellikleri şunlardır:

 • Ar-Ge sürecini kontrol edebilmekte, ne kullanıcıların ürünle ilgili problemlerine zamanında yanıt verebilmektedir.
 • Son kullanıcıya çözüm sunmada gecikmeler ve aksaklıklara çözümler bulunmuştur
 • Airties Ar-Ge ekibi uluslararası standartları belirleyen kurumların çalışmalarını yakından izler ve ayrıca chipset üreticileri ve ODM’lerle birlikte çalışırlar. Bu sayede son teknolojiyi yakalar ve güncel teknolojiyle üretim yapabilirler.
 •  Airties müşterilerine doğrudan teknik destek verir, müşteriyi muhatap alır ve her zaman çözüm bulmaya yönelik çalışmaları önemser.
 • Dahili (internal) modemler, harici (external) modemler,PCMCIA modemler, ses modemleri ve benzeri modem çeşitlerinin hepsinin üretimini yapar.
 • Türkiye koşularında kolay kurulum özelliği oldukça yaygındır ve müşteriye fayda sağlar.
 • Sadece türkiye değil birçok ülkeye hizmet eden airties modem Yunanistan’da ise tek bir cihazda ISDN ve PSTN desteği yaparak global müşterilerini de önemsediğini göstermiştir.
 • Kolay bağlanma özelliği, yüksek hızlı internet ağı ve yüksek seviyede çeken ağa sahip olması en ön sırada yer almasının sebeplerinden sadece bir kaçıdır.
 • Bir çok yazılımcı ve mühendisin ilgi duyduğu bu modem firması bir çok gencin çalışmak istediği meslek kapısı olmuştur. 

]]> Modem Şifre Değiştirme https://www.modem.gen.tr/modem-sifre-degistirme.html Wed, 21 Nov 2018 22:02:54 +0000 Modem Şifre Değiştirme, Bilgisayarımızdan modem şifresini değiştirmek için ilk olarak masaüstünün başlat kısmından çalıştır kısmına  giriyoruz.  Çalıştır kısmına girdikten  sonra arama kısmına küçük harflerl Modem Şifre Değiştirme, Bilgisayarımızdan modem şifresini değiştirmek için ilk olarak masaüstünün başlat kısmından çalıştır kısmına  giriyoruz.  Çalıştır kısmına girdikten  sonra arama kısmına küçük harflerle 'cmd' yazarak tamama basıyoruz. Tamama bastıktan sonra karşımıza siyah olarak gelecek ekrana 'ipconfik' yazarak enter tuşuna basıyoruz. Çıkan yazılardan ve harflerden varsayılan ağ geçidindeki sayıları aldıktan sonra bilgisayarın adres çubuğuna verilen sayıları yazıp enter tuşuna basıyoruz. 

Örnek olarak 192. 168. 1. 1 rakamlarını gösterebiliriz.  Açılacak olan sayfada kullanıcı adı ve şifreyi sorar bu kullanıcı adı ve şifre almış olduğunuz modem kutusunun arkasında yazmaktadır. Kullanıcı adını, şifreyi yazdıktan sonra oturumumuzu açıyoruz ve yükleniyor yazısını göreceksiniz. Açılan sayfada modem ağ haritasını göreceksiniz aşağı kısmında bağlantı durumu, ağ ayarları güvenlik ve sistem monitörü kısmı çıkacak. Olan ayarlardan bağlantı durumunu seçip Ağ ayarlarından kablosuz kısmına giriyoruz. Modem Şifre DeğiştirmeSayfa yüklendikten sonra çıkacak olan sayfada modem adı güvenlik kodu v.b yazılar vardır. Daha önceden şifre değişmemişse fabrika ayarlarındaki şifre geçerlidir. Değiştirmek için  görülen şifre kısmına istenilen şifreyi yazıp uygulaya basınız yükleniyor yazısını göreceksiniz. Eğer kendi yaptığınız şifreyi değiştirip tekrar eski şifreyi yapmak isterseniz otomatik şifre oluştura tıklayarak fabrika ayarlarındaki şifreye dönebilirsiniz. Kullanıcı adı değiştirmek için ise  şifre değiştirmedeki aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Her modemin arayüzü farklı olacağından dolayı yazılanlara dikkat edilmelidir.
]]>
Modem Çeşitleri https://www.modem.gen.tr/modem-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 19:54:42 +0000 Modem çeşitleri, günümüzde eskiye göre, internet ağının çok fazla oranda artması nedeni ile genellikle internet almayı düşünen insanlar için çok düşünülen bir durum haline gelmiştir. Çünkü alınacak olan internet bağl Modem çeşitleri, günümüzde eskiye göre, internet ağının çok fazla oranda artması nedeni ile genellikle internet almayı düşünen insanlar için çok düşünülen bir durum haline gelmiştir. Çünkü alınacak olan internet bağlantısının kullanım sırasında kişiye vereceği hız, direk olarak internetin kullanıldığı modeme bağlıdır. Bu nedenle iyi bir modem seçimi tabi ki internet hızını arttıracaktır. Modem çeşitleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenle çok derinlere inmeden günümüzde çok kullanılan modem çeşitlerini değerlendireceğiz. Bilindiği gibi modemler bilgisayardaki verileri dijital sinyalden analog sinyale çevirerek bir kablo aracılığı ile iletilmesini sağlar. Modemin çevirmiş olduğu bu verilerin hızlı bir şekilde ve eksiksiz olarak çevrilmesi de direk olarak modem çeşitlerine bağlıdır. Bu nedenle modem çeşitleri arasında kesinlikle en çok fayda alınabilecek olan modemler kullanılmalıdır.  

Dial up modemler:
Bu modemler aslında günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmayan genellikle eski zamanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılmış olan modemlerdir. Daha açıklayıcı bir ismi ile dial up modeme, çevirmeli ağ modemi demek yanlış olmayacaktır. Günümüzde kullanımı oldukça azalmış olan bu modemler, internet servis sağlayıcıları tarafından belirlenmiş olan ISS numaralarını çevirerek bağlantılarını gerçekleştirirler. Bu modemler ile kullanılan veri aktarımlarına çevirmeli ağ denir. Dal up modemlerin en büyük dezavantajı, bu modemler kullanılırken bağlı oldukları telefon hatlarını meşgul ederler. Bu nedenle internet eğer sabit ev telefonu hattına bağlı ise, kişi internet ile meşgul olurken, sabit ev telefonu diğer insanlar tarafından arandığında meşgul çalacaktır. Bu durum ise kullanılan sabit ev telefonlarının uzun süreler boyunca meşgul kalmasına neden olacaktır. Bu dezavantaj nedeni ile araştırmacılar bu sorunu çözerek farklı modem çeşitleri icat etmişlerdir.  Dial up modem çeşidinin ulaşabildiği en büyük hız 56000 bps olarak ölçülmüştür.. Günümüzde kullanılan modemler ise 56 kbps hız olarak ölçülmüştür. 

Modem Çeşitleri
Dahili modemler:
Modem çeşitleri arasında yine az kullanılan bir modem çeşididir. Dahili modemler, adından da anlaşılabileceği gibi genellikle bilgisayar kasaları içerisine yerleştirilen ve boyutları oldukça küçük olan modem türleridir. Bu modemler oldukça fazla ısınır. Bu durum direk olarak modemin performansını etkilemektedir. Dahili modemlerin iki ucu bulunmaktadır. Bu uçlardan biri telefon hattındadır. Diğer uç ise direk olarak telefona takılır. Bu modemlere hal arasında voice modem olarak ulaşabilirsiniz. Her ne kadar az yer kaplasa bile bu modemler çok kullanılmamaktadır. Bu modemlerin bir dezavantajı ise, güçlerini anakart üzerinden almalarıdır. Bu durum nedeni ile anakartta ısınma sorunlarına neden olur. 

Harici modemler:
Harici modemler, aslında herkesin bildiği ve evlerinde kullandıkları modemlerdir. Bu modemler, bilgisayar kasasından çok ayrı bir yere koyularak, sadece bir kablo vasıtası ile modemden bilgisayarın ağ kartına bağlanır. Bu modem, modem çeşitleri arasında en çok kullanılanlardandır. Çünkü bu modemler internet hızının en hızlı şekilde bilgisayara aktarılışını sağlarlar. Harici modemlerde ısınma sorunu minimumdur. Bu nedenle performans problemleri yaşanmaz. Bu modemlerin bir iyi yanı ise herhangi bir arıza durumunda çok kolay bir şekilde sökülerek tamire götürülebilmesidir. Bu modemler hem sabit ev telefonuna ya da direk olarak hatta bağlanabilir. Harici modemler, gücünü yine harici bir adaptör yardımı ile elektrik hattından alır. 

ADSL modemler:
Bu modemler, harici modemlerden hemen önce kullanılırdı. Günümüzde de bazı insanlar tarafından daha önceki zamanlarda alınmıştır. Adsl modemlere veriler, ev telefonu hattından gelir ve ev telefonu ile birlikte çalışır. Bu modemler kodlama tekniği ile % 99 verim verir. Görün]]> Modem Adı Değiştirme https://www.modem.gen.tr/modem-adi-degistirme.html Fri, 23 Nov 2018 19:34:40 +0000 Modem Adı Değiştirme, Bilgisayarımızdan modem adını değiştirmek için ilk olarak masaüstünün başlat kısmından  çalıştır kısmına giriyoruz. Çalıştır kısmına girdikten sonra arama kısmına küçük harflerle 'cmd' y Modem Adı Değiştirme, Bilgisayarımızdan modem adını değiştirmek için ilk olarak masaüstünün başlat kısmından  çalıştır kısmına giriyoruz. Çalıştır kısmına girdikten sonra arama kısmına küçük harflerle 'cmd' yazarak tamama basıyoruz. Tamama bastıktan sonra karşımıza siyah olarak gelecek ekrana 'ipconfik' yazarak enter tuşuna basıyoruz. Çıkan yazılardan ve harflerden varsayılan ağ geçidindeki sayıları aldıktan sonra bilgisayarın  adres çubuğuna verilen sayıları yazıp enter tuşuna basıyoruz. Örnek olarak 192. 168. 1. 1 rakamlarını gösterebiliriz.  Açılacak olan sayfada kullanıcı adı ve şifreyi sorar bu kullanıcı adı ve şifre almış olduğumuz modem kutusunun arkasında yazmaktadır. Kullanıcı adını, şifreyi yazdıktan sonra oturumumuzu açıyoruz ve yükleniyor yazısını göreceksiniz.
Modem Adı Değiştirme
Aşağı kısımda ise bağlantı durumu, ağ ayarları, güvenlik ve sistem monitörü kısmı çıkacak. Olan ayarlar bağlantı durumunu seçip ağ ayarlarından kablosuz kısmına giriyoruz. Sayfa yüklendikten sonra çıkacak olan sayfada modem adı, güvenlik kodu v.b yazılar vardır. Daha önceden modem adı değişmemişse  fabrika ayarlarındaki modem adı geçerlidir.  Değiştirmek için görülen modem adı kısmına istenilen modem adını yazıp uygulaya basınız. Yükleniyor yazısını göreceksiniz. Eğer eski kullanıcı adına dönmek isterseniz yine aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Şifreyi değiştirmek için ise aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.  Tekrar eski şifrenize dönmek isterseniz yani fabrika ayarları için otomatik şifre oluştura tıklayarak oluşturabilirsiniz. Her modemin ara yüzü farklı olacağından dolayı yazılanlara dikkat edilmelidir.]]>
Modem İp https://www.modem.gen.tr/modem-ip.html Sat, 24 Nov 2018 09:43:04 +0000 Modem İp, Modem, bilgisayarın veya bilgisayarların genel ağa bağlanmasını sağlayan ve bir bilgisayarı veya bilgisayarları uzak mesafede olan diğer bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan bir aygıttır. Modemler verileri ses s Modem İp, Modem, bilgisayarın veya bilgisayarların genel ağa bağlanmasını sağlayan ve bir bilgisayarı veya bilgisayarları uzak mesafede olan diğer bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan bir aygıttır. Modemler verileri ses sinyallerini, ses sinyallerini ise verilere dönüştürerek bilgisayarlar arası veri geçişini sağlayan köprü görevi üstlenmekte olan teknolojik bir aygıttır. Modemlerin, kullanılacak olduğu bilgisayar veya bilgisayarlar doğru şekilde çalışmasını sağlamak için kurulum sağlaması gerekmektedir ve bu kurulum için her marka modeme ait olan Modem İp numarası bulunmaktadır. Bu modem ip numaraları çeşitli marka ve modellerde birebir aynı iken, bir takım marka ve modemlerde farklı modem ip numaraları yani kodları mevcuttur.

Modem İp

 Markalarına göre modem İp leri

 • Actiontec: 192.168.0.1
 • Actiontec Verizon: 192.168.1.1
 • Airties RT210: 192.168.2.1
 • Airties RT206v2: 192.168.2.1
 • Bec: 192.168.1.254
 • Bross: 192.168.1.1
 • C-com: 192.168.1.1
 • Datron ETHERNET: 192.168.1.1
 • Dost GVC: 192.168.1.254
 • Geek: 10.0.0.2
 • Gezz: 10.0.0.2
 • Huawei: 192.168.1.1
 • Karel: 10.0.0.2
 • Ladox: 192.168.1.1
 • Quake: 10.0.0.2
 • Mercury ADSL: 10.0.0.2
 • Pikatel: 192.168.7.1
 • Siemens: 192.168.254.254
 • Speed Touch 330: 10.0.0.138
 • Zte XDSL: 192.168.2.1' dir.

Modem ip kodu ile bilgisayar kurulumunu başarı ile tamamladıktan sonra, diğer bilgisayarlar veya ağlar ile veri alış-verişini yapabiliriz.

]]>
Zyxel Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/zyxel-modem-kurulumu.html Sun, 25 Nov 2018 05:30:29 +0000 Zyxel Modem Kurulumu, Kurulum yapmadan önce paket içerisindeki yardımcı elemanları kullanarak (Bunlar genelde splitter, güç adaptörü ve Ethernet kablo sudur) modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamalıyız. Modem Zyxel Modem Kurulumu, Kurulum yapmadan önce paket içerisindeki yardımcı elemanları kullanarak (Bunlar genelde splitter, güç adaptörü ve Ethernet kablo sudur) modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamalıyız. 
Modem ve Bilgisayar arasında bağlantı;
 • Dışarıdan gelen telefon kablomuzu Splitter'in  (Dağıtıcı, Ayırıcı) line yazan tek giriş olan yere takıyoruz
 • Splitter'in DSL portundan gelen kabloyu modemin DSL yazan portuna takın. (Telefon kullanılacaksa bu şekilde bağlamak  şart)
 • Telefon cihazını Splitter'in phone yazan portundan gelen kabloya takın.
 • Bilgisayarımızı Ethernet kablosuyla modemin Ethernet portundan birine bağlayın. 
 • Güç adaptörünü power girişine bağlayın. Bu işlemlerden sonra kablo bağlantılarımızı tamamlamış olduk.
Modem kurulumunu geçekleştirmek için cihazımızın ara yüzüne ulaşmamız gerekmektedir. Ara yüzüne ulaşmak için bilgisayarımızda kullandığımız internet tarayıcınızın adres satırına  192.168.1.1 yazıp entere (giriş) tuşluyoruz. Cihazımızın ara yüzüne girmek için şifre istenecektir (zyxel cihazlarda bu şifre fabrika çıkışlı olanlarda 1234 dür, servis sağlayıcılardan alınanlarda şifre farklılık göstermektedir.)  1234 yazıp sisteme giriş butonuna maus yardımıyla tıklıyoruz (Enter tuşuna basarak ta) sisteme giriyoruz, bu aşamada  modem ara yüzüne ulaşmış oluyoruz. Modem ayarlarını yapılandırmak için modem arayüzünün sol tarafında yer alan AĞ butonuna tıklayın. Gelen ekranda (pencerede)  hiç bir işlem yapmadan internet butonunun altında açılan, Geniş alan ağı butonuna tıklayarak, modem ayarlarını yapılandıracağımız ekrana ulaşmış oluyoruz. Bu ekranda  Kapsül leme alanını PPPOE, çoklama alanını LLC,  VPI değerini 8,  VCI değerini 35 olarak ayarlıyoruz. Servis sağlayıcınızdan aldığımız kullanıcı adı ve şifreleri giriyoruz. Kullanıcı adı ve şifresini yazarken Türkçe karakter ve boşluk  kullanılamaz, kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcınızın adres uzantısını mutlaka ekleyiniz (............@abc.net) gibi.
Sayfanın alt kısmında bulunan kaydet butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin. Bu işlemden sonra modem ön yüzünde bulunan internet ışığı yanar ve internet bağlantınız gerçekleşmiş olur.

Zyxel Modem Kurulumu
Kablosuz Ağ Bağlantısı Nasıl Yapılır,

Modemin kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için modem arayüzünün sol tarafında yer alan AĞ menüsüne, ardından Kablosuz Ağ  butonuna tıklıyoruz. Bu alanda Aktif kablosuz Lan seçeneğini işaretliyoruz. Kullanacağımız Kablosuz ağ İsmi alanına kullanacağınız ismi yazıyoruz. Güvenlik Modu Alanında WPA - PSK'yı seçin. Şifrenizi otomatik  oluşturmak istemiyorsanız Otomatik anahtar oluşturmayı aktifleştir kutucuğunda bulunan işareti kaldırın. Ön paylaşımlı Anahtar alanına kablosuz ağınıza erişebilmek için bir şifre belirleyin. Belirlediğiniz şifre modeme bağlanmak için gerekli olacağında unutmayınız. Sayfanın alt kısmında buluna uygula butonunu tıklayarak. Modem ayarlarını tamamlamış olursunuz.
]]>
Adsl Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/adsl-modem-kurulumu.html Mon, 26 Nov 2018 01:25:24 +0000 Adsl Modem Kurulumu, adsl açılımı (asimetrik sayısal abone hattı) şeklindedir. Tanımı ise; Mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri görüntü ses iletişimini aynı ada sağlayabilen bir modem Adsl Modem Kurulumu, adsl açılımı (asimetrik sayısal abone hattı) şeklindedir. Tanımı ise; Mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri görüntü ses iletişimini aynı ada sağlayabilen bir modem teknolojisi çeşidi olarak yapılır. 
Eğer ki modeminize reset atmanıza rağmen sonuç alamıyor iseniz ya da ağ şifrenizi değiştirmek istiyor iseniz aşağıda vereceğim bilgileri bir kenara not almalısınız.

Modem Kurulum, İnternet Ağlarını Yapma Ve İlk Adsl Kurulumu Nasıl Yapılır

Öncelikle elinizde Kullanıcı Adı: 2761512302@ttnet Şifre: adsl15 benzeri bir modemin Ttnet internet sağlayıcısından hat almasına ve internet bağlantısına erişebilmesine izin verecek sadece bulunduğunuz yerdeki hattınıza tanımlı bir kullanıcı adı ve şifre bulunması gerekmektedir Modem hattının hazır oması için adsl simgeli ışığın yanıp sönmesi sonunda açık kalması gerekir.Adsl Modem Kurulumu Ancak şifreyi girmediğimiz için internet simgesinin ışığı yanmaz. Daha sonra modeminize bağlantı yapılmış olunması gerekir. Bağlantı ethernet kablosu ve ya kablosuz ağ kablosu ile kurulumu yapılmış olması lazım. Varsayılan ağ geçidi numarası ile ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Bağlantı sınırlı bile olsa bu numara ayarlarını yapmak şarttır. Modem numarasını öğrenmek için modemin arka yüzün de şifre yazan numara yada rakam ve ya karışık parolayı girmeniz yeterli bu şekilde cihazlardan bağlanabilirsiniz. 
]]>
Ttnet Modem https://www.modem.gen.tr/ttnet-modem.html Mon, 26 Nov 2018 08:07:39 +0000 Ttnet Modem, TTNET denildiği zaman akla gelen ilk şey internettir. Ttnet, telekomun adsl hizmet vermek adına kurduğu kendi şirketinin adıdır. TTNET in tam olarak açılımı Türk Telekom Net tir. Görüldüğü gibi Ttnet Modem, TTNET denildiği zaman akla gelen ilk şey internettir. Ttnet, telekomun adsl hizmet vermek adına kurduğu kendi şirketinin adıdır. TTNET in tam olarak açılımı Türk Telekom Net tir. Görüldüğü gibi burada internet kelimesinden net alınarak başına Türk Telekom un baş harfleri eklenip kurumsal bir firma profili oluşturulmuştur.  Modem isetanım olarak modükatör ve demodülatör sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge veya modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayarak, bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan aygıta denilmektedir. Modem, verileri ses sinyallerine dönüştürüp, yine ses sinyallerini de verilere dönüştürerek verileri taşımaktadır. Geniş ağ kurulması için mutlaka bulunması gereken ağ elemanıdır.

Modemlere en bilindik örnek, ses bant modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektirkisel sinyallere dönüştürmektedir. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınarak, bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülmektedir.

Modemler genel olarsk  birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılırmaktadırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına göre de bölümlere ayrılabilirler. Çevirgeler veri iletimi için yapılmış olmalarına rağmen artık standart olarak belgegeçer iletişim özelliklerini de kendilerinde bulundurmaktadırlar. Başka bir belgegeçer aygıtına gereksinim duymamaları yaygınlaşmalarına yardımcı olmuştur. Bilgisayar ortamında yazılmış belgeler veya çizimler kolayca yazılımlar aracılığıyla istenen kişi veya kişilere belge geçilebilmektedir. Dış ortamlardan da bir yazı veya çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen belgeler eğer dilenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilir ve baskı yapılabilir.

Ttnet Modem

Dahili Modemler; Bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif bir şekilde görev yapmaktadırlar. Cihazın Seri Portlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Port üzerinde de işlev gösterebilirler. Sabit seri port kullanmadığı için üzerindeki Jumperlar ile ayar yapılması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından dahili olarak temin etmektedir. Ses ayarları yazılım kontrollü altındadır.

Harici Modemler; Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modem çeşididir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun, yani ethernet kablosunun takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunmaktadır. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şekline benzerler. Harici modemlerin ön taraflarında, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır. Ttnet modem genellikle en sorun çıkarmayan ve tercih edilen modem çeşididir.]]>
Kablosuz Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/kablosuz-modem-kurulumu.html Mon, 26 Nov 2018 14:27:31 +0000 Kablosuz modem kurulumu, Kablosuz modem kablo kullanılmadan dağıtıcı olarakta bilinen internet yayma cihazıdır. Günümüzde bir çok alanda kullanmakta olduğumuz interneti artık kullanmak daha kolay nasıl mı Kablosuz modem sayes Kablosuz modem kurulumu, Kablosuz modem kablo kullanılmadan dağıtıcı olarakta bilinen internet yayma cihazıdır. Günümüzde bir çok alanda kullanmakta olduğumuz interneti artık kullanmak daha kolay nasıl mı Kablosuz modem sayesinde wi-fi özelliği olan bilgisayarınızdan, tablet veya akıllı telefonunuzdan kablosuz özelliği sayesinde aynı anda kullanabilirsiniz. Kurulumuda oldukça basit olan modemimizi adaptör aracılığı ile fişe takıyoruz internet alma özelliği olan yerine kablolu bağlantısını yapıyoruz sonra modemle bilgisayarı cd yardımı ile eşleştiriyoruz, bazı bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarınızda zaten wi-fi sayesinde direk görüyorlar daha sonra modemimize güvenlik nedeni ile şifre belirliyoruz çünki modem bizim olsa bile kablosuz özelliği sayesinde modeme yakın olan yerde bulunan kişilerce bizim üzerimizden internet kullanıp kota limitinizde sizi sıkıntıya sokabilirler. Başkaları tarafından tahmin edilemeyecek şifremizi belirleriz sonra kullanmak istediğimiz cihazımızdan wi-fi özelliğini açık konuma getirip arama yaptırırız, modeme belirlemiş olduğumuz şifreyi yazarak internete bağlanırız.

Kablosuz Modem Kurulumu

Günümüzde tenolijinin getirdiği kolaylıklardan sayılan kablosuz modem hem çok sayıda cihazdan internete girme kolaylığı sağlıyor hemde evinizde, iş yerinizde veya nerede kullanmak istiyorsanız tercih sizin, kablo kalabalığından sizi kurtarıyor. Şunuda ayrıca belirtmek istiyorum kablosuz modemlerde belirli bir mesafeden kullanım sağlayabilirsiniz, bu kullanmak istediğiniz modemin cekim gücü özelliğine görede farklılıklar gösterebilir. Örneğin cihazınız düz alanda üçyüz metre çekim gücüne sahip siz bu cihazı evde kullanıyor iseniz duvarların cekim gücünü olumsuz yönde etkilediği dikkate alınması gertekir. Mesala modeminizin çekim gücü bulunduğunuz uzak mesafede kullanmanıza olanak vermiyor bunun için internet kablosuz bağlantı gücü arttırıcı cihazlar kullanarak kullanım alanınızı dahada genişletebilirsiniz. İnternette keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle.

]]>
Vodafone Modem https://www.modem.gen.tr/vodafone-modem.html Tue, 27 Nov 2018 06:00:23 +0000 Vodafone Modem ; Modem, tanım olarak modükatör ve demodülatör sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge veya modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp, bir bilgisayarı uzak yerlerdeki Vodafone Modem ; Modemtanım olarak modükatör ve demodülatör sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge veya modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp, bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan aygıta denilmektedir. Modem, verileri ses sinyallerine dönüştürüp, yine ses sinyallerini de verilere dönüştürerek verileri taşımaktadır. Geniş ağ kurulması için mutlaka olması gereken ağ elemanıdır.

Modemlere en bilindik örnek, ses bant modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınarak, bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülmektedir. Modemler genel olarsk  birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılırmaktadırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına göre ddebölümlere ayrılabilirler. Çevirgeler veri iletimi için yapılmış olmalarına rağmen artık standart olarak belgegeçer iletişim özelliklerini de kendilerinde bulundurmaktadırlar. Başka bir belgegeçer aygıtına gereksinim duymamaları yaygınlaşmalarına destek olmuştur. Bilgisayar ortamında yazılmış belgeler veya çizimler kolayca yazılımlar aracılığıyla istenen kişi veya kişilere belge geçilebilmektedir. Dış ortamlardan da bir yazı veya çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen belgeler eğer dilenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilir veya baskı yapılabilir.

Vodafone Modem

Dahili Modemler; Bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif bir şekilde görev yapmaktadırlar. Cihazın Seri Portlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Port üzerinde de işlev gösterebilirler. Sabit seri port kullanmadığı için üzerindeki Jumper lar ile ayar yapılması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından dahili olarak temin etmektedir. Ses ayarları yazılım kontrollü altındadır.

Harici Modemler; Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modem çeşitidir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun, yani ethernet kablosunun takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunmaktadır. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şekline benzerler. Harici modemlerin ön taraflarında, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır. Vodafone modem de genellikle modem çeşitleri, tak çalıştır özelliği taşımaktadır. Tek yapmak gereken ilgili kabloları bağlayıp çalıştırmaktır.]]>
Everest Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/everest-modem-kurulumu.html Tue, 27 Nov 2018 20:57:04 +0000 Everest Modem Kurulumu,  Kurulum yapmadan önce paket içerisindeki yardımcı elemanları kullanarak (Bunlar genelde splitter, güç adaptörü ve Ethernet kablo sudur) modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamalıyı
Everest Modem Kurulumu,  Kurulum yapmadan önce paket içerisindeki yardımcı elemanları kullanarak (Bunlar genelde splitter, güç adaptörü ve Ethernet kablo sudur) modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamalıyız. 
Modem ve Bilgisayar arasında bağlantı ve Parçaları;
 • Dışarıdan gelen telefon kablomuzu Splitter'in  (Dağıtıcı, Ayırıcı) line yazan tek giriş olan tarafa takıyoruz
 • Splitter'in DSL portundan gelen kabloyu modemin DSL yazan portuna takın. (Yalın internet bağlantısında Splitter'e ihtiyaç yoktur)
 • Telefon cihazını Splitter'in phone yazan portundan gelen kabloya takın.
 • Bilgisayarımızı Ethernet kablosuyla modemin Ethernet portundan birine bağlayın. 
 • Güç adaptörünü power girişine bağlayın. Bu işlemlerden sonra kablo bağlantılarımızı tamamlamış olduk.
 Modem kurulumunu geçekleştirmek için cihazımızın ara yüzüne ulaşmamız gerekmektedir. Ara yüzüne ulaşmak için bilgisayarımızda kullandığımız internet tarayıcınızın adres satırına  cihazın ıp si olan 192.168.1.1 yazıp entere tuşluyoruz. Cihazımızın ara yüzüne girmek için şifre istenecektir. Everest cihazlarda kullanıcı adı "admin"  şifre "admin" dir (servis sağlayıcılardan alınan modemlerde şifre farklılık göstermektedir.) kullanıcı adı ve şifreyi gerekli yerlere yazarak  giriş tuşuna tıklıyoruz. Modem ayarlarını yapılandırmak için ekranın  sol üstte "Yapılandır" linkine tıklıyoruz, modemi ayarlayacağımız ekrana ulaşıyoruz. 
"PPPoE Bağlantı Kurulumu" ekranından,
 • Ad; Belirleyeceğiniz bir isim olabilir
 • Tip; PPPoE 
 • Paylaşım; pasif
 • VLAN ID; 0 
 • Öncelikli Paketler; 0
 • Ayarlarda; NAT ve "Güvenlik duvarı"  kutucukları işaretliyoruz
PVC ayarları, 
 • PVC; yeni
 • VPI; 8
 • VCI;35
 • QoS; UBR
 • Diğer şıkların değerleri 0 olacak
 Servis sağlayıcınızdan aldığımız kullanıcı adı ve şifreleri giriyoruz. Kullanıcı adı ve şifresini yazarken Türkçe karakter ve boşluk  kullanılamaz, kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcınızın adres uzantısını mutlaka ekleyiniz (kullaniciadi@abc.net) gibi.
Sayfanın alt kısmında bulunan Uygula butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin. Bu işlemden sonra modem ön kısmında bulunan İnternet ışığı yanar ve İnternet bağlantınız gerçekleşmiş olur.

Everest Modem Kurulumu
Kablosuz Ağ Bağlantısı Nasıl Yapılır, 
Modemin kablosuz ağ ayarlarını yapmak için modem arayüzünde Kablosuz Ağ  yazan yere tıklıyoruz. Bu alanda Aktif kablosuz Lan seçeneğini işaretliyoruz. Kullanacağımız Kablosuz ağ İsmi alanına kullanacağınız ismi yazıyoruz. Güvenlik Modu Alanında WPA - PSK'yı seçin. Şifrenizi otomatik oluşturmak istemiyorsanız Otomatik anahtar oluşturmayı aktifleştir kutucuğunda bulunan işareti kaldırın. Ön paylaşımlı Anahtar alanına Wi-Fi ye erişebilmek için bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz şifre modeme bağlanmak için gerekli olacağında unutmayınız. Sayfanın alt kısmında buluna uygula butonunu tıklayarak. Modem ayarlarını tamamlamış olursunuz.

]]>
Tp Link Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/tp-link-modem-kurulumu.html Wed, 28 Nov 2018 04:06:25 +0000 Tp link modem kurulumuna, başlamadan önce daha önce bir modem kullanıyor isek bu modemi kapatıp, bağlantısını kesmemiz gerekecektir. Kutusunu açtığımız Tp link modemi kurmadan önce bağlantıları yapmamız gerekir. Bunun için Tp link modem kurulumuna, başlamadan önce daha önce bir modem kullanıyor isek bu modemi kapatıp, bağlantısını kesmemiz gerekecektir. Kutusunu açtığımız Tp link modemi kurmadan önce bağlantıları yapmamız gerekir. Bunun için bilgisayarımıza bir ethernet kablosu takmamız gereklidir. Taktığımız kablomuzu Tp link modem arkasındaki portlardan birine bağlamalıyız. 

TP Link modem kurulumu

Mozilla, Explorer, chrome gibi tarayıcılardan birinden giriş yaparak işe başlayabiliriz. Bu tarayıcılardan birinin arama çubuğuna 192.168.1.1 yazarak giriş yaparız. Modem şifresi olarak admin-admin, admin-1234, admin-ttnet girerek uygularız. Arayüz ekranına giriş yaptıktan sonra hızlı kurulum menüsünü kullanarak sihirbazı çalıştır seçeneğine tıklarınır. 
Daha sonraki işlemler ise sihirbaz ekranında bulunan Saat, bölge seçeneklerini tıklayarak, ileri deyip geçiş yapıyoruz.
Bundan sonraki işlemde ise internet bağlantı tipinizi PPPoE/PPPoA olarak seçip işleme devam ederiz. Kullanıcı adı şifresi, servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz bilgilerdir. Örneğin; TTNET kullanıcıları için xxx@ttnet şeklinde verilir. 
Tp Link Modem Kurulumu
Bilgilerimizi doğruladıktan sonra VPI/VCI seçeneğini 8-35 olarak belirliyoruz. Bağlantı tipi PPPoE LLC seçiyoruz.
Bütün bu bilgileri girdikten sonra son olarak Kablosuz internet yayın adı ve şifremizi belirliyoruz. Kablosuz yayını kapatmak istiyorsanız Access Point seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. 
SSID: Kablosuz yayın adımızdır. Ön paylaşımlı Anahtar: Kablosuz şifremiz. Bunların tamamını ayarlayarak ileri butonu yaparız. İşlem tamamlanmıştır. Yaptığımız işlemleri kaydedip kurulumu tamamlarız. Bu yaptığımız işlemlerden sonra hala internete erişemiyor isek, servis sağlayıcınızdan yardım almamız gerekir de Modem de bulunan DSL ışığı sabit yanıyor ama yine de internet bağlantısı yok ise kullanıcı adı, şifresi hatalı olabilir. Ancak bu ışık yapmıyor ise, bağlantılar ile alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.
ADSL bağlantısı ile ilgili bilgiler için ,sayfada bulunan yani kılavuzda bulunan adsl arızaları ve çözümleri ile ilgili bildiler bulabilirsiniz.  
]]>
Wifi Modem https://www.modem.gen.tr/wifi-modem.html Wed, 28 Nov 2018 15:21:21 +0000 Wifi Modem; Wifi şahsi bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu veya dijital işitsel cihazların kablosuz ağ alanı içerisinde internete bağlanmasını sağlayan teknolojiye verilen isimdir. Wi-Fi nin erişim noktaları, bir oda kadar Wifi Modem; Wifi şahsi bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu veya dijital işitsel cihazların kablosuz ağ alanı içerisinde internete bağlanmasını sağlayan teknolojiye verilen isimdir. Wi-Fi nin erişim noktaları, bir oda kadar küçük alanlardan, birkaç milkarelik geniş alanlara kadar etkili olabilir, buralarda internet erişimini gerçekleştirebilirler. Ev ve ofislerdeki özel kullanımının yanı sıra kamuya ait alanlarda da ücretsiz olarak ya da diğer ticari şekillerde kullanımı yapılmaktadır. Havaalanları, otel ve restoran gibi alanlarda genellikle bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. 2008 senesinden bu yana, 300 metropolitte Wi-Fi projesi başlatılmıştır. 

Modem, tanım olarak modükatör ve demodülatör sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge veya modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp, bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan aygıta denilmektedir. Modem, verileri ses sinyallerine dönüştürüp, yine ses sinyallerini de verilere dönüştürerek verileri taşımaktadır. Geniş ağ kurulması için mutlaka olması gereken ağ elemanıdır.

Modemlere en bilindik örnek, ses bant modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınarak, bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülmektedir. Modemler genel olarsk  birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılırmaktadırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına göre de bölümlere ayrılabilirler. Çevirgeler veri iletimi için yapılmış olmalarına rağmen artık standart olarak belgegeçer iletişim özelliklerini de kendilerinde bulundurmaktadırlar. Başka bir belgegeçer aygıtına gereksinim duymamaları yaygınlaşmalarına destek olmuştur. Bilgisayar ortamında yazılmış belgeler veya çizimler kolayca yazılımlar aracılığıyla istenen kişi veya kişilere belge geçilebilmektedir. Dış ortamlardan da bir yazı veya çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen belgeler eğer dilenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilir veya baskı yapılabilir.

Wifi Modem

Dahili Modemler; Bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif bir şekilde görev yapmaktadırlar. Cihazın Seri Portlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Port üzerinde de işlev gösterebilirler. Sabit seri port kullanmadığı için üzerindeki Jumper lar ile ayar yapılması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından dahili olarak temin etmektedir. Ses ayarları yazılım kontrollü altındadır.

Harici Modemler; Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modem çeşitidir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun, yani ethernet kablosunun takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunmaktadır. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şekline benzerler. Harici modemlerin ön taraflarında, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır. Wifi modem kablosuz, pratik ve kullanışlıdır. Güvenli kaçışından dikkat edilmelidir. Şifreler başka kişilerin bilgisine sunulmamalıdır.
]]>
Modeme Giriş https://www.modem.gen.tr/modeme-giris.html Thu, 29 Nov 2018 05:34:29 +0000 Modem giriş, Modem, tanım olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Modülator ve Demodülator kelimelerin birleşimden üretilmiş olan sözcük ve cihazdır. Çevirge yada modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bi Modem giriş, Modem, tanım olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Modülator ve Demodülator kelimelerin birleşimden üretilmiş olan sözcük ve cihazdır. Çevirge yada modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarları uzak bir yerdeki bilgisayarlar bağlayan bir buluş ve aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.

Geniş ağ kurmak içinde mutlaka bulunması gereken bir olay ağ elemanıdır. Modemlere en bilinen örnekten bahsetmek gerekir ise ses bant modem (voice band) modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayada ki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyallere dönültürülür. Modemler genellikle birim zamanda gönderebildikleri veri yani data miktarı ile sınıflandırılır. Ve bu miktar genellikle bit bölümü saniye yani bit/s olarak ölçümü yapılır. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına (symbol rate) görede sınıflandırılabilir.

Modem giriş hakkındaki bilgiye gelelim Internet Explorer yada Mozilla Firefox gibi web yarayıcısını açmamız lazım adres satırına ise "192.168.2.1" yazıyoruz. Ve enter tuşuna basarak bu adrese giriş yapıyoruz. Kazrşımıza çıkan modem arayüzü kullanıcı adı alanına giriş yaparak küçük harflerle "admin" yazıyoruz. Parola alanına ise küçük harfler ile kullandığımız modem türünün adını yazıyoruz ve tamam düğmesine basıyoruz.  Kullandığınız modem ismini parolaya yazarak giriş yapamıyorsak modemi resetleyerek fabrika ayarlarına geri dönderiyoruz. Ve bu işlemi uygaldıktan sonra tekrar aynı şekilde admin yazarak ve parola bölümüne kullandığımız marka adını girerek tekrardan tamam bölümüne tıklayarak tekrardan deniyoruz.

Modem arayüz bölümüne eriştikten sonra burdan modemimizin ayarlarını yapabiliriz. Arayüz ayar sekmesine tıklayarak kablosuz bölümüne giriyoruz. Kaydırma çubuğu ile ekranın en alt bölümünü görüntüleyelim. "SSID" alanında modemin modeli yazmaktadır. İsterseniz bu ismi silerek kablosuz ağınıza kendinizin belirleyeceği bir ismi verebilirsiniz.  

Modeme Giriş

Şifre doğrulama türü alanınadan WPA-PSK yı seçelim. İstersenizde diğer şifreleme yöntemlerinden birinide seçebilirsiniz. Tekrardan kaydırma çubuğu ile en altı görüntüleyelim. PSK anahtarı alanına kablosuz ağınıza erişebilmek için kullanabileceğiniz bir şifreyi yazmamız lazım. Şifreyi unutursanız tekrardan aynı işlemleri yapmak zorunda kalırsınız ve modemi tekrardan resetlemek. Ve tekrardan kaydırma çubuğu ile alt tarafa inerek kaydete tıklayalım. Bu şekilde kablosuz bağlantı ayarlarını tamamlamış oluruz. Bu şekilde herhangi bir aksi durumda şifre unutma durumunda modem resetleyerek tekradan admin ve parola bölümüne kullanılan modemin ismi yazılarak tekrardan bu işlemleri yapabilirsiniz basit ve kolay bir işlemdir. Bu yüzden modem giriş bölümü kullanılan modeme göre IP address girerek açmış oluyoruz.

]]>
Zyxel Modem https://www.modem.gen.tr/zyxel-modem.html Thu, 29 Nov 2018 06:51:32 +0000 ZyXEL modem, 1989 yılında kurulan bir modem şirketidir. Şehir olarak tayvan'da kurululan büyük bir şirkettir. Bugün, işletmeler ve ev kullanıcıları kadar servis sağlıyıcılar için lider komple geniş bant erişim çözümleri ZyXEL modem, 1989 yılında kurulan bir modem şirketidir. Şehir olarak tayvan'da kurululan büyük bir şirkettir. Bugün, işletmeler ve ev kullanıcıları kadar servis sağlıyıcılar için lider komple geniş bant erişim çözümleri tedarikçisi konumunda olmaktadır. ZyXEL sunduğu çözümlerin, üçlü gösterim, hizmet kalitesi, ağ yönetimi ve ağ güvenliği gibi güncel ve yeni networking özellikleri ilede gurur duymaktadır. Hem işletme hemde ev kullanıcıları hüvenli ve yönetebilir bir networking ortamında yüksek kaliteli ve de çok yölü medya uygulamalarını içeren ZyXEL ürün ve servislerinin avantajından faydalanabilirler de. Eskiden beri süregelen networking sektöründe bir çok değişimi tecrübe etmiş bir firma olmakla yanı sıra aynı zamanda ana ürünleri modemlerden dönüşmüş, ISDN TA ler ve Rauterlar gibi genişbant erişim cihazları bireylerin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve hatta büyük ölçekli merkezi ofislerin ihtiyaçlarına hizmet etmektedirler. Bugün ZyXEL Dünya'da, DSL müşteri binalarında, merkezi ofislere, İnternet güvenliği cihazlarına, ağ anhtarlarına, WLAN  cihazlarına, networke bağlı ağ veri depolama cihazlarına ve de merkezi ağ yönetim sistemlerine kadar komple networking çözümleri sunabilen az sayıda firmalardan birisidir.Zyxel Modem
33 satış ofisinin bütünleşik gücüne ek olarak Dünya çapında 2 araştırma geliştirme merkezine sahip ZyXEL 2008 yılında  479 milyon doları aşan yıllık gelir elde etmiştir. Halihazırda şirketin 3200 civarında çalışanı mevcuttur. 150 den fazla bölgede faliyet gösteren 70 ülkede distribütörleri bulunmaktadır. ZyXEL markasının dual band AC/N VDSL2 3G modem şifresi şu şekilde verilmektedir. giriş adresi bölümüne 192.168.1.1 kullanıcı adı bölümüne küçük harfler ile admin ve son olarakta giriş bölümüne 1234 diye yazarak enter tuşuna basıyoruz. modemizin kablosuz ağ şifresini oluşturmak ya da değiştirmek için modeminizle bilgisayarınız arasında Ethernet kablosunun yani bu sarı kablu olarak bilinen kablonun takılı olması lazım. Modeminizde kablosuz ağ şifrsi oluşturmak için üstte ki belirttiğimiz IP adresi, kullanıcı adı ve şifreyi girmek lazımdır. 
]]>
Airties Modem Ayarları https://www.modem.gen.tr/airties-modem-ayarlari.html Fri, 30 Nov 2018 01:16:11 +0000 Airties modem ayarları, Airties modem, bilgisayar ile internet arasındaki bağlantıyı kurarak, internete bağlanmayı sağlar. Tak kullan özelliği bulunan  yazılımlar otomatik olarak modeme yüklenerek hizmete sunulmuştur. Airties Airties modem ayarları, Airties modem, bilgisayar ile internet arasındaki bağlantıyı kurarak, internete bağlanmayı sağlar. Tak kullan özelliği bulunan  yazılımlar otomatik olarak modeme yüklenerek hizmete sunulmuştur. Airties modem kurulumu zor gibi görünse de aslında oldukça basittir. İlk olarak modem kablo ya da kablosuz şekilde bilgisayara bağlanır. İnternet bağlantı kablosu modeme takılarak kuruluma başlanır. Bağlantı için Modemde yer alan Ethernet olarak adlandırılan girişe kablo ile bağlanılır. Şayet bilgisayarda kablosuz özellik bulunmuyorsa Ethernet kablosu bilgisayara diğer kablo da modem çıkış potuna bağlanır.

Kablosuz bağlanmak isteyenler internet kablosunu bağladıktan sonra modem fişini takarak bağlanabilir. Bilgisayarın Wİ-Fİ özelliği mutlaka açık ve kullanılabilir olmalıdır. Daha sonra bilgisayardan her hangi bir tarayıcı açılır ve tarayıcıda adres çubuğuna 192.168.2.1 yazılarak giriş yapılacak ekrana ulaşılır. Varsayılan şifre alanı boş bırakılır ve tamam tuşuna basılarak giriş gerçekleştirilir.

Modem eğer TTnet'ten alınmışsa şifre tanımlanmış olabilir. Bu şekilde bir ekran açılırsa kullanıcı adına admin, şifre kısmına ise ttnet yazılarak giriş yapılabilir. Modem ara yüzüne giriş yapıldıktan sonra modem markasına göre bir takım değişiklikler olabilir. İlk olarak şifre değiştirmek amacıyla şifre kısmına yönlendirme olabilir. Şayet böyle bir yönlendirme olmazsa şifre kısmına gidilerek istenilen şifre ile şifre değiştirilebilir. Şifresi giriş yapılmışsa var olan şifre bölümü boş bırakılarak modeme yeni şifre belirlenir.

Airties Modem Ayarları

Airties kablosuz bağlantı için web ara yüzünde Wizard şeklinde bir kurulum sihirbazı yer alır. Bu sihirbaz kurulum gerçekleşene kadar yönlendirme yapar. Yönlendirme sırasında bazı ayarlar otomatik tanımlı olabilir. Bu nedenle ayarlar değiştirilmeden ilerlemek gerekir. Sistem kablosuz bir şifre belirlenmesini istediği zaman bir şifre belirlenir. Bazı modemlerde her şey kurulu olabilir. Bu durumda yalnızca şifre belirlenir. Şayet her şey otomatik değilse sol taraftaki menülerden kablosuz seçeneği seçilir ve ağ için bir şifre belirlenir. Şifre Wpa-2 olarak seçilir ve değişiklikler kaydedilerek Airties web arayüzünden çıkış yapılır. Daha sonra Wİ-Fİ özelliği açılarak kablosuz ağlar listelenir ve kablosuz ağ seçilerek daha önce belirlenen şifre girilir. Bu sayede bağlantı kurulmuş olur.

]]>
Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/modem-kurulumu.html Fri, 30 Nov 2018 13:51:59 +0000 Modem Kurulumu,Hepiniz günlük hayatınızda internet ile sürekli meşgul oluyorsunuzdur. Genellikle hepinizin en çok sıkıntı yaşadığı durumlardan bir tanesi de internetin kesilmesidir. Düşünsenize internette geziniyor Modem Kurulumu,

Hepiniz günlük hayatınızda internet ile sürekli meşgul oluyorsunuzdur. Genellikle hepinizin en çok sıkıntı yaşadığı durumlardan bir tanesi de internetin kesilmesidir. Düşünsenize internette geziniyorsunuz birden internetiniz kesildi. Ne kadarda sıkıntılı bir durum değil mi Ne yapmamız lazım bu durumda bağlantılarınızı kontrol etmek gerekiyor. Bunun içinde nasıl yapıldığını bilmekten geliyor. İlk önce modemi tanımalıyız.Modem tümcesi, modülatör ve demodülatör tümcelerinin ilk hecelerinin birleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Modem bizim dilimize çevirge olarak dönüştürülmüştür. Modemin işlevi ise telefon hatları aracılığıyla bilgisayar verilerini insanların karşılıklı iletişimlerini sağlamak için veri gönderen elektronik araçtır. 

Sadece kendi bilgisayar ağınıza değil diğer bilgisayarlarında ağlarına başlanmakta yardımcı olan bir araçtır. Geniş alanları birbirine internet üzerinden bağlamak için gerekli olan eğ elemanlarıdır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini de verilere çevirerek verileri bir yerden bir yere taşır. Modeminiz bu durumda hem karşı taraftan aldığı için alıcı durumundadır karşı tarafa gönderdiğinde ise gönderen konumundadır. Modeminizin kurulumu da önem taşımaktadır. Modeminizi kurmaya başlamadan evvel kabloların takılı oldukları yerin doğru olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Çevirge ara yüzüne giriş yapabilmek için genel ağ tarayıcınızın adres satırına bir dokuz iki nokta bir altı sekiz nokta bir nokta bir (192.168.1.1)  yazmalısınız ve ardından enter  tuşuna basmalısınız. 

Karşınıza bir şifre gelecektir. Şifre yerine bir iki üç dört (1234) yazın. Orada Sisteme Giriş butonuna yer alıyor ve oraya basıyorsunuz. Diyelim ki daha evvel şifrenizi oluşturduğunuz için bu yüzden ara yüze giriş onaylanmıyor. Böyle bir durumda ise modemininizi eski ayarına yani fabrika ayarlarına çeviriniz. Bunu da resetleme tuşu ile gerçekleştirebilirsiniz. Modemin ara yüzüne girebilmek için şifrenizi değiştirin sayfasından kendinize yeni şifre belirleyebilirsiniz ve onu kullanabilirsiniz. Şifrenizin bir iki üç olarak kalmasını istiyorsanız vazgeç butonuna basın. Kurulum işlemlerini yapabileceğiniz çevirge ara yüzüne geldiniz. Çevirge ayarlarını tekrar oluşturmak için modem ara yüzünün sol yanında yer alan ağ butonu var ona basınız. Çevirge ayarlarını tekrar oluşturmak için modem ara yüzünün sol yanında yer alan ağ butonu var ona basınız. 

Modem Kurulumu

Karşınıza bir ekran gelecek o ekranda hiçbir değişiklik yapmadan genel ağ ( internet ) butonunun altında geniş ağ butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayın sonra ekrana modem ayarlarınızı yeniden oluşturun yani yapılandırın ekranı çıkacaktır. Bu ekranda kapsülleme alanı  var orda PPPOE ve çoklama alanının LLC şeklinde seçin tabi bu şekilde seçili değilse bu işlemi yapın. TurkNet size bazı bilgileri mesaj olarak atacaktır, mesaj olarak gelen bilgileri oraya yazın. Diyelimki Adsl kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsunuz. TurkNet Müşteri Hizmetleri’ni arayın  sesli cevap sisteminden mesaj olarak alabilirsiniz ya da müşteri temsilciniz ile görüşme yaparak öğrenebilirsiniz. Kullanıcı ismi yerine  ADSL kullanıcı isminizi yazın, kullanıcı isminizin sonunda @turk.net uzantısının olmasına dikkat. 

Şifre yerine ADSL şifrenizi yazınız, VPI değerinin sekiz, VCI değerinin ise otuz beş olduğuna dikkat edin. Sayfanın alt bölümünde bulunan yere kaydet butonuna basarak yaptığınız o kadar işlemleri yani  ayarlarınızı kaydedin. Bu kademelerden sonra çevirge ön panelinde yer alan genel ağ (internet) ışığı yanar ve genel ağ bağlantınız meydana gelir. Çevirgeninizin kablosuz ağ ayarlarını yeniden oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için çevirge ara yüzünün sol tarafında bulunan bir yer var, buradan  ağ menüsüne, oradan da kablosuz ağ butonuna basınız. Bu yerde faal (aktif) kablosuz lan seçeneğini işaretleyiniz eğer işaretli değilse tabi. Kablosuz ağ adı yerine çevirgenizi vermek istediğiniz adı yazabilir]]> Ttnet Zyxel Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/ttnet-zyxel-modem-kurulumu.html Fri, 30 Nov 2018 22:36:11 +0000 Ttnt Zyxel Modem Kurulumu, Modeminize reset çektiniz ve internete hala bağlanmakta sıkıntı çekiyorsanız. Modem kurma ayarlarını yapmayı bilmiyor veya kablosuz ağ şifresini tekrardan ayarlamak istiyorsanız aşağıdaki bilgil Ttnt Zyxel Modem Kurulumu, Modeminize reset çektiniz ve internete hala bağlanmakta sıkıntı çekiyorsanız. Modem kurma ayarlarını yapmayı bilmiyor veya kablosuz ağ şifresini tekrardan ayarlamak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak ttnet zyxel modem kurulum ayarlarını yapabilirsiniz. Şöyle bir durumda olabilir mesela modemi daha önce başka bir yerde kullandıysanız  veya modemi başka bir yere taşımak istiyorsanız aşağıda belirtilen durumlar doğrultusunda kurulum ayarlarını yaparak gerekli düzenlemeler sağlanabilir.


Ttnt Zyxel Modem Kurulum Ayarlarını Yapma 

Burada iki konudan bahsedeceğim bunlardan biri Wifi kablosuz ağ şifresini değiştirme veya yeniden şifre oluşturma ikinci konu ise internet olmuyorsa yapmanız gerekenler nelerdir Öncelikle modeminizin resetlenmiş olduğunu varsayalım. Yani yeni alınmış bir modemde neler yapılması gerekmektedir bunları yazacağım. İlk önce işe internet ayarlarını yaparak başlayacağız.

Ttnet Zyxel Modem Kurulumu
Modemin İnternet Ayarlarını Yapmak

Öncelikle elinizde kullanıcı ad ıve ttnt zyxel şifresi olması gerekiyor. Bu kullanıcı adı ve şifre modemin  ttnt internet sağlayıcısından hat alınmasına ve internet bağlantısına erişebilmesine izin verecek ve bir kullanımlık olan kullanıcı adı ve şifre bulunması gerekmektedir. Eğer yok ise müşteri hizmetlerini arayarak tek kullanımlık kullanıcı adı ve şifre alınabilir. Modemin ADSL hattı almaya çalıştığını yani ADSL lambasının yanıp sönmeler sonunda sabit olarak sürekli olarak yanması gerekir. Eğer ki kullanıcı adı ve şifre girilmezse internet ışığı yanmaz. Ardından modeme bağlantı yapmış olmanız gerekmektedir. Bu bağlantı ya ETHERNET kablosu ya da kablosuz olarak yapılır. Bunların hepsi denendiği halde modemde hala sıkıntı varsa ve sizden şifre istiyorsa fabrika ayarlarında tanımlanmış olan şifre modemin arka tarafında Wlan şifresi olarak bulunan şifreyi girebilirsiniz. Bağlantıyı sınırlı olsa da yaptıktan sonra internet ayarlarımızı yapmak için varsayılan ağ geçidi numarasıyla modemin ayarlarına giriş yapmanız lazım. 
]]>
D Smart Modem https://www.modem.gen.tr/d-smart-modem.html Sat, 01 Dec 2018 21:23:32 +0000 D Smart Modem ;D Smart, Doğan yayın grubunun  2006 senesinde çalışmalarına başlayarak, 2007 şubat ayında hizmete soktuğu bir dijital platform ve aynı zamanda televizyon pazarıdır. 2007 .Yayınlarını Türksat 3Av ve D Smart Modem ;D Smart, Doğan yayın grubunun  2006 senesinde çalışmalarına başlayarak, 2007 şubat ayında hizmete soktuğu bir dijital platform ve aynı zamanda televizyon pazarıdır. 2007 .Yayınlarını Türksat 3Av ve Türksat 4A uyduları üzerinden aktarmaktadır. HD/3D/4K çözünürlüklerinde bulunup, sayısal yayın yapmaktadır. Bazı Süper Lig maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran bir kanaldır. Eutelsat 7A uydusunda yer almaktadır. Yine turksat uydusunda da D Smart kanallarının yayını bulunmaktadır. 
Modemtanım olarak modükatör ve demodülatör sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge veya modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp, bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayara veya bilgisayarlara bağlayan aygıta denilmektedir. Modem, verileri ses sinyallerine dönüştürüp, yine ses sinyallerini de verilere dönüştürerek verileri taşımaktadır. Geniş ağ kurulması için mutlaka olması gereken ağ elemanıdır.
D Smart Modem

Modemlere en bilindik örnek, ses bant modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınarak, bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülmektedir. Modemler genel olarsk  birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılmaktadırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına göre de bölümlere ayrılabilirler. Çevirgeler veri iletimi için yapılmış olmalarına rağmen artık standart olarak belgegeçer iletişim özelliklerini de kendilerinde bulundurmaktadırlar. Başka bir belgegeçer aygıtına gereksinim duymamaları yaygınlaşmalarına destek olmuştur. Bilgisayar ortamında yazılmış belgeler veya çizimler kolayca yazılımlar aracılığıyla istenen kişi veya kişilere belge geçilebilmektedir. Dış ortamlardan da bir yazı veya çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen belgeler eğer dilenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilir veya baskı yapılabilir.

D Smart modem sınırsız internet imkanı sunmaktadır. Dilenilen her ortamda bağlantı özgürlüğü sağlamaktadır. Kurulumu müşterinin değil, müşteri hizmetlerinin yaptığı bir platformdur.

]]>
Airties Kablosuz Modem https://www.modem.gen.tr/airties-kablosuz-modem.html Sat, 01 Dec 2018 22:44:31 +0000 Airties Kablosuz Modem, Airties kablosuz modem internet kullanmak istiyorsanız tercihleriniz arasında ilk olanı olmalıdır. Airties kablosuz modem bu alanda kendini ispatlamış alanında sayılı cihazlardandır.Ülkemiz nüfüsünün Airties Kablosuz Modem, Airties kablosuz modem internet kullanmak istiyorsanız tercihleriniz arasında ilk olanı olmalıdır. Airties kablosuz modem bu alanda kendini ispatlamış alanında sayılı cihazlardandır.Ülkemiz nüfüsünün yarısından fazlası internet kullanmakta, kimileri evde ve iş yerinde kimileri bilgisayarında, kimileri tablet yada akıllı cep telefonundan internette gegerekti. Airties kablosuz modemi kullanmak hem kurulum açısından hemde kablo kalabalığını engellemek adına daha çok tercih edilenler arasındadır. Airties kablosuz modem sayesinde aynı anda birçok cihazdan interneti kullanabilirsiniz. Siz evde internetten işlerinizi hallederken eşinizde film izleyebilir, dahasıda var oğlunuz veya kızınızda oyun oynayabilir. Bu kolaylıkların hepsini tek bir cihazla halletmek çok güzel bir durumdur. Hala kullanılmakta olan kablolu modemlerde var ama bu cihazlarda kullanım gerçekleştirirken her bir cihaz için kablo kullanmak gerekmektedir, ayrıca modem cihazının kaç portlu olduğuda çok önemli çünkü sınırlı sayıda kullanıcıya olanak sağlamaktadır.

Airties Kablosuz Modem

Airties kablosuz modem kullananlar için bunun hiç bir önemi yoktur. Airties kablosuz modem kullanan kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken hususlardan biriside şifre belirlemek neden mi Şifre kullanmaz iseniz sizin üzerinizden yakın mesafede bulunan kişilerce internetiniz kullanılabilir bu durum sizi internet kotanız konusunda sıkıntıya sokabilir ve faturalarınız tahmin ettiğinizden fazla gelebilir. Bu konuda önceden tedbir alıp güvenli bir şifre belirlemek çok daha iyi olacaktır. Airties kablosuz modemi kurmakta oldukça basittir. Modeminize gelen internet kablosunu bağlantı yaptıktan sonra cd yardımı ile bilgisayarınıza tanıtıyorsunuz zaten şimdiki cihazlar otomatik olarak görebiliyorlar daha sonra kullanmak istediğiniz cihazdan internete wifi yardımıyla rahatlıkla girebilirsiniz girmek istediğiniz cihazdan yapmanız gereken sadece şifrenizi belirlemek olacaktır. Airties kablosuz modem yardım ve rahatlığına varıp internette keyifli dakikalar geçirmeniz dilekleri ile hoşcakalın.

]]>
Taşınabilir Modem https://www.modem.gen.tr/tasinabilir-modem.html Sun, 02 Dec 2018 19:39:24 +0000 Taşınabilir modem, Mobil modem olarak ülkemiz de 1 Temmuz 2008'de kullanmaya başlanan taşınabilir modem; internet kullanımına olan ilginin artması ile ortaya çıkmış bilişim teknolojisinin kullandığı çok önemli bir buluştur Taşınabilir modem, Mobil modem olarak ülkemiz de 1 Temmuz 2008'de kullanmaya başlanan taşınabilir modem; internet kullanımına olan ilginin artması ile ortaya çıkmış bilişim teknolojisinin kullandığı çok önemli bir buluştur, ancak akıllı bellek cep telefonlarının yaygınlaşması ile önemini yitirmiştir. Akıllı bellek cep telefonlarının kullandığı android işletim sistemi, ios işletim sistemi windows işletim sistemleri cep telefonları dolaşım da iken hat üzerinden kullanılan interneti hotspot özelliği ile dağıtarak kullanıcıların hizmetine sunabiliyor. Bu haliyle internet paketi olan akıllı bellek cep telefonları da bir çeşit taşınabilir modem görevi görmektedir. Taşınabilir modem cihazı GSM ve internet firmaları tarafından internet erişimi amacıyla müşterilere kullandırılmaktadır.

Taşınabilir modem çalışma prensibi,

Taşınabilir modemin kullanım alanları, evler, iş yerleri vb yerlerdir.  Kablosuz olduğundan bulunduğumuz alan içerisinde kablo kirliliği yapmaz, internet kablosunu nereden geçirsem diyem düşünmemize gerek kalmaz. Satın alındığı GSM telefon şebekesi yada süperonline, ttnet, uydu net gibi internet firmaları tarafından (kablosuz erişim noktaları) aracığı veya yeraltı fiber optik kablo sistemi ile müşterilerin internet kullanmak istedikleri yere kadar hat çekilmektedir. GSM şebekenin veya internet alt yapısının sağlıklı çalıştığı her yerden taşınabilir modem kullanıma açıldığında, modeme internet verisi sağlar. Taşınabilir ModemTaşınabilir modeme gelen veriler  Vi - fi ( Wireless Firelity, Kablosuz Bağlantı) özelliği ile kablosuz olarak  pc, leptop, PDA ve diğer internet kullanan cihazlara iletilir. Tabi ki veri hızı kablolu bağlantılara göre daha düşüktür, çok yüksek performans istenen internet kullanımlarında tercih edilmez. Taşınabilir modemlere ek olarak USB mobil modemler de örnek verilebilir, bunlar görüntü daha küçük veri aktarım hızı daha düşüktür, fakat günlük işlerimize kolaylıkla halledebiliriz, bu modemler daha çok leptop için kullanıma uygundur, dışarı da, araba da laptop yanımızda ve internet kullanmak istediğimiz de USB mobil modem kullanmak doğru olacaktır. Bu modemler daha çok GSM firmaları tarafından kullanıma sunulmaktadır.
]]>
Huawei Modem https://www.modem.gen.tr/huawei-modem.html Mon, 03 Dec 2018 18:44:37 +0000 Huawei modem, Çin menşeli, çok uluslu bir şirketin ürettiği ürünlerden biridir. 2012 yılından itibaren dünyanın en büyük ağ ve telekominikasyon şirketi unvanını Huawei almıştır. Şirket sadece modem üretmekte yetinmiyor. Huawei modem, Çin menşeli, çok uluslu bir şirketin ürettiği ürünlerden biridir. 2012 yılından itibaren dünyanın en büyük ağ ve telekominikasyon şirketi unvanını Huawei almıştır. Şirket sadece modem üretmekte yetinmiyor. Bunun yanında akıllı telefon, tablet, bilgisayar teknolojisi, bilgisayar çevre bilimleri, bilgisayar sistemleri ve telekominikasyon üretmektedir.
Gelişen teknoloji teknoloji üreticilerini, tüketiciye cevap verebilmek için sürekli yeni ürünler üretmeye zorlamaktadır. Her geçen gün yeni bir model ortaya çıkmaktadır. Tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi modemlerde de pek çok çeşit vardır. Önceleri kablolu modemler kullanılırken günümüzde kablosuz modemler daha yaygın olarak kullanılıyor. Modemler yalnızca kablolu veya kablosuz diye de ayrılmıyor. Hem kablolu modellerin hem de kablosuz modellerin pek çok çeşiti bulunmaktadır. Huawei MT880A modeli bu markanın çok satan kablolu modemlerinden birisidir. Huawei HG521 de kablolu modemlerden birisidir. Bu modellerin kurulumu da oldukça basittir. Önce Huawei modem ile bilgisayar arasındaki kablo bağlantısı yapılmalı, web tarayıcılarından biri seçilmelidir. Adres çubuğuna IP numarası girilir ve kullanıcı adı, şifre girişi yapılır. Karşımıza çıkan Adsl kullanıcı adı bölümünde Adsl kullanıcı adı girilir. Adsl şifresi yazılır. Güvenlik seviyesini ayarladıktan sonra kurulumu tamamlamış oluruz. Kablolu modemler artık kablosuz olarakta kullanılmaktadır.
Huawei Modem
Huawei HG521 kablosuz ve kullanımı çok yaygın olan bir modeldir. Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan kablosuz model ülkemizde ve dünya çapında tercih edilenler listesini ön sıralardan göğüsler.
Belirli bir şifreye sahip Huawei modemlerin şifre değiştirme işlemleri de oldukça basittir. Ayrıca takıldığımız veya anlayamadığımız herhangi bir konu olduğunda bizi aydınlatacak ve sorularımıza cevap verecek müşteri hizmetleri bulunmaktadır.
Huawei modem markasının verdiği güven ve ürünlerini kullananların memnuniyeti ile göz doldurmaktadır. Huawei modem kablolu ve kablosuz tüm çeşitleriyle sorunu aza indirgenmiş modemlerdir.
]]>
Ttnet Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/ttnet-modem-kurulumu.html Tue, 04 Dec 2018 03:42:30 +0000 TTnet modem kurulumu,Türk Telekom internet. TTnet ağına bağlanabilmek için kablolu veya kablosuz modem kurulumu gereklidir. Kurulumu yapmak için gerekli tüm kurulum ve bağlantı parçalarının olduğundan emin olun. Bunlar zaten modem TTnet modem kurulumu,Türk Telekom internet. TTnet ağına bağlanabilmek için kablolu veya kablosuz modem kurulumu gereklidir. Kurulumu yapmak için gerekli tüm kurulum ve bağlantı parçalarının olduğundan emin olun. Bunlar zaten modeminizi ilk aldığınızda modem kutusundan çıkacaklardır. Bunlar; modem cihazı, bilgisayarın "Ethernet" girişine takmanız gereken ethernet kablosu, ana telefon hattına gelen ADSL ve telefon sinyalini birbirinden ayıran splittler, modemin elektirik ihtiyacını karşılayan güç adaptörü,  modem ve splittler arasında kullanılan kısa telefon kablosu ve telefon ile splittler arasında kullanılan telefon kablosu.
Modemin üzerinde bir takım ışık ve bağlantı girişleri vardır. Bunlar kısaltmalarla gösterilmiştir. Power ışığı, modeme elektiriğin gelip gelmediğini gösterir. Wlan ışığı, kablosuz bağlantının aktif olup olmadığını gösterir. DSL ışığı, ADSL hattının bağlı ve aktif olup olmadığını gösterir ve bazı modemlerde DSL yerine ADSL ya da LINK ibaresi bulunabilir. İnternet ışığı, internet bağlantısının olup olmadığını gösterir. Ethernet ışığı, yerel ağ bağlantısının kurulup kurulmadığını gösterir ve bazen Ethernet yerine LAN da yazabilir. 

Ttnet Modem Kurulumu
Swıtch düğmesi, modemi açıp kapatır. Reset tuşu, modemi sıfırlayıp fabrika ayarlarına döndürür. USB girişi, bilgisayarla modem arasında usb bağlantısı sağlar. Ethernet, ethernet kablosu modem girişidir. Modem ile bilgisayar arasında yerel ağ bağlantısını sağlar. ADSL/DSL/LINE, ADSL hattı modem girişidir. Splitterin modem girişiyle modem arasındaki bağlantıyı sağlar.

İlk olarak modemin güç adaptörünü prize takıp öteki ucunu modemin üzerindeki power girşine takın. Bu işlemden sonra power ışığı yanıcaktır. Ana telefon hattını telefonunuzdan çıkartıp splitter üzerindeki LAN girişine takın. Splitterin üzerindeki modem yazısınaysa kısa telefon kablosunun bir uçunu takın. Öteki ucunu modemdeki ADSL girişine takın. Bu işlemden sonra modeminiz telefon hattına bağlanmış oldu. Artık ADSL ışığının yanması gerekmektedir. Şimdi de splitter ile telefonu bağlamak için telefon kablonuzun bir ucunu splitterin "phone" girşine öteki ucunuda telefona takın. Ethetnet kablonuzu bigisayarın herhangi bir ethernet girişine takın, öteki ucunuda modemdeki ethernet girşine takın. Bu işlem sonunda ethernet ışığı yanacaktır ve artık işlemleri tamamladınız. İnternetinizi kullanabilirsiniz.

]]>
Modem Arayüzü https://www.modem.gen.tr/modem-arayuzu.html Tue, 04 Dec 2018 22:40:48 +0000 Modem arayüzüne yani yönetim paneline girerken ihtiyaç duyacağımız, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini içerir. Mesajlarınızı iletirken kendi modeminizin yönetim paneline giremiyorsanız modeminize ait marka ve model numara Modem arayüzüne yani yönetim paneline girerken ihtiyaç duyacağımız, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini içerir. Mesajlarınızı iletirken kendi modeminizin yönetim paneline giremiyorsanız modeminize ait marka ve model numarası ile sonuru açıklayıcı birşeyler paylaşmalısınız. Bu sayede sorunlarınızı en hızlı bir şekilde kesin bir çözüme kavuşursunuz. Kullanıcı ve şifreler modemlerin arayüzlerine erişim için kullanılır ve kullanıcı adı ve şifreleridir. Kablosuz ağ şifrelerinizi bilmiyorsanız modeminizin arayüzüne girerek öğrenebilirsiniz.  

Modem deyince akla ilk gelen şey modülatür ve demodülatör kısatılması anlamına gelir. Bilgisayarların genel ağ ve internet bağlanmasını sağlayan verileri ses sinyallerine, ses sinyalleri ise veri çevirmeye yarayan cihazlardır. Ayrıca modem ile network ağlarında, mac adreserini kontrol altına alabilirsiniz. Bunun gibi birçok ayarları modemin marka ve modeline göre değişik arayüzlerle değiştirebilirsiniz. Modemin arayüzüne girebilmek için önce modem cihazının kılavuzun da  yazan ip adreslerin tarayıcı adres çubuğuna yazmanız gerekiyor. Daha önce şifre oluşturmadıysanız kılavuz da şifre vardır, onu girerek ara yüzüne girebilirsiniz. 

Modem Arayüzü
Modem arayüzüne giriş: Varsayılan ağ geçidi bilgisinin karşısında yazan o numarayı alın ve bir internet tarayıcısına girelim. Yani facebook yazar gibi girelim. İnternet sayfası sizden şifre ister. Kullanıcı adı genel admin şifre ttnet olabilir. Ya da kullanıcı adı ve şifre admin olabilir. Burada takılırsanız modemin arayüzüne girmek için gerekli bilgileri modemin klavuzundan öğrenebilirsiniz ya da modemin üzerindeki etiketlerden faydalanabilirsiniz. Eğer hala modemin ayarlarına giremiyorsanız modemin arayüzünün şifresi daha önceden değişmiş olabilir. Bu sebeple modeminizin arka yüzündeki reset bölümüne ince uzun bir metal reset deliğinin üzerinde bulunan düğmeye 10 sn kadar basarak modemin sıfırlanması yani resetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayfayı da geçtikten sonra açılan pencerelerde hızlı kurulum ya da guick setup gibi ibareler yardımı ile ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. Ya da daha iyi bir bilgiye sahipseniz modem ayar yüzünde internet veya DSL bölümleri içerisinde bulabileceğiniz düzenle ve ayarla gibi kelimelerden sonra açılan  kullanıcı adı ve şifre girme ekranlarına gerekli bilgileri yazdıktan sonra kaydetmeniz gerekiyor.

Ama hızlı kurulum ara yüzlerindeki talimatları takip ederek kolaylıkla ayarlarınızı yapabilirsiniz. Zaten genelde tüm ayarlarınız yapılandırılmıştır ama sadece kullanıcı adı ve şifre yoktur. Bunu da siz girip kaydettiğinizde ya da hızlı kurulum ara yüzünü tamamlayınca modem ayarlamayı bitirmiş olacaksınız.
]]>
Modem Ayarları https://www.modem.gen.tr/modem-ayarlari.html Wed, 05 Dec 2018 19:22:58 +0000 Modem Ayarı, İnternete girmek istiyorsanız mutlaka bir modem temin etmeniz gerekmektedir. Temin edeceğiniz bu modemi seçerken bazı özelliklerine göre size en uygun olanını seçmek rahat kullanımınız açısından faydalı olacak Modem Ayarı, İnternete girmek istiyorsanız mutlaka bir modem temin etmeniz gerekmektedir. Temin edeceğiniz bu modemi seçerken bazı özelliklerine göre size en uygun olanını seçmek rahat kullanımınız açısından faydalı olacaktır. Kablolu ve kablosuz modem çeşitleri bulunmaktadır. İki modem çeşidinin de faydalı olduğu yanları mevcuttur. Diyelim modem aldınız, modem ayarı nasıl yapılır; Önce onu anlatalım sonrada özellikleri bakımından hangisinin daha verimli olduğuna siz karar verisiniz. Modem ayarı, kurulumu yaparken öncelikle modeminizi adaptör yardımı ile 220 volt olan prize takınız sonra evinize gelen telefon kablosunu modeminizde bulunan internet alım girişine takın eğer bağlantının doğru yapıldığından emin olmak istiyorsanız bağlantı girişinin üzerinde bulunan ışık ilk başta yanıp söner ardından sabit bir şekilde devamlı yanıyor ise bağlantınızı doğru bir şekilde yaptığınızın onayını belirtir. Ardından modem ile bilgisayar arasında oluşturulacak bağlantıya geçilir. İnternet kablosu (cat 6 kablosu ) dediğimiz kablonun bir ucunu modeme diğer ucunu da bilgisayarımıza bağlantı yaparız. Modem kutusunun içerisinde bulunan cd yardımı ile de bilgisayara modemi tanıtırız eğer kablosuz modem kullanıyor isek bu arada kablo bağlantısı kullanmamıza gerek yoktur. Zaten yeni nesil bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlar otomatik olarak modeminizi görebiliyorlar.

Modem Ayarları

Modem ayarı yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de şifre oluşturmaktır. Şifre belirlemediğimiz takdirde ( kablosuz modemler için )  yakın mesafede bulunan kişilerce internet kotanız limit aşımına uğrayabilir, Bu durum faturalarınızın yüksek meblalara ulaşmasına neden olur. Bunun gibi olaylara mahal vermemek için tahmin edilmesi zor güvenli bir şifre oluşturmalıyız. İnternet kullanımı yapacağımız  diz üstü bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonlarından bu belirlemiş olduğumuz şifre yardımı ile wi-fi nizi aktif konuma getirilerek internete kolaylıkla giriş yapabilisiniz. Kablolu modemlerde bağlantı kaybı, kablosuz modemlere göre daha azdır. Kablolu modemler belirli sayıda kullanıcılara olanak sağlarken, kablosuz modemler sayısız kullanıcı cihazlarına izin verebilir. Kablolu modemlerin dağıtıcı sayısını üzerinde bulunan çıkış portları belirlemektedir. Gördüğünüz gibi modem ayarları abartıldığı kadarda zor değilmiş. Daha önceden internet kullanmış kişilerce bu durumu biraz araştırma yaparakta halledilebilir. Zaten yeni aldığınız modeminizin içerisinde, modem ayarlarının nasıl yapıldığı ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. İnternette keyifli zamanlar geçirmenizi temenni ederim. Hayırlı günler.

]]>
Modem Tanıtma https://www.modem.gen.tr/modem-tanitma.html Thu, 06 Dec 2018 05:19:10 +0000 Modem tanıtma, İlk önce modemimizi kutusundan çıkarırız. Daha sonra bir ethernet kablosunu bilgisayarımıza takarız. Taktığımz bu ethernet kablosunu modemimizin herhangi bir portuna takarak bağlantımızı tamamlarız. Eğer bir Modem tanıtma, İlk önce modemimizi kutusundan çıkarırız. Daha sonra bir ethernet kablosunu bilgisayarımıza takarız. Taktığımz bu ethernet kablosunu modemimizin herhangi bir portuna takarak bağlantımızı tamamlarız. Eğer bir telefon kullanacak ise bir spliter'a ihtiyacımız olacak ve bu alet genelde kutu içeriğinden çıkmaktadır. Servis sağlayıcıdan gelen telefon hattını splitterımızın line yazan bölümüne girmemiz gerekecektir. Geriye kalan iki adet port ise telefon ve modem portlarıdır. Telefon portuna telefonumuzun kablosunu, modem portuna ise modemimize gidecek olan kabloyu takmamız gerekecektir. Bütün bu bağlantılar yapıldıktan sonra artık modemimizin adaptörünü takarak açabiliriz. 

Modemimizi tanıtmak için, herhangi bir internet tarayıcından 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 adresine giriş yapmamız gereklidir. Ya da ürünle gelen cd ile birlikte modemin özel yazılımı sayesinde akıllı kurulum yapmak mümkündür. Girdiğimiz bu adreste karşımıza bir şifre ekranı gelecektir. Bu ekrana ürünün kullanım kılavuzunda yer alan default şifreyi girmemiz gerekecektir. Bu şifre genelde admin-admin ya da admin-ttnet şeklindedir.
Açılan ekranda genelde her modemde bulunan hızlı kurulum seçeneğine tıklayarak saat ayarlarını, internet bağlantı ayarlarını, kablosuz bağlantı ayarlarını ve router ayarlarını yapmamız gereklidir.
Modem Tanıtma
İlk önce gelen ekranda saat dilimini seçmemiz ve ileri tuşuna basmamız gereklidir. Bulunduğumuz ülkenin saat dilimini buradan seçebiliriz. Saati konumunu da belirledikten sonra ileri tuşunu tıklayıp, işleme devam ederiz.Isp niz tarafından seçilen bağlantı tipini seçerek işlem yapmaya devam ederiz. Eğer ki PPPoE ve PPPoA seçimini yaptıysanız ilerlemeniz gereken kısım A kısmıdır. A kısmını değilde Dinamik IP Adresini seçim yaptıysanız, B maddesinde ilerleme yapmanız gerekir. Onu da değil de Statik IP Adresini seçim yaptıysanız, C maddesinde ilerlemek zorundasınız. Eger ki Köprü Modu seçimini yaptıysanız, D maddesinde ilerleme yapmak zorundasınız. Bu butonlardan birisini seçip ileri butonuna tıklamanız gerekir. Ayrıca köprü modu çok sayıda bilgisayar kullanımına izin vermediği için kullanımı tavsiye edilmez. Bu kullanımlardan birini seçerek  Koblosuz Yapılandırma bölümüne ilerleme yaparak işleme devam ederiz. Ayrıca varsayılan ayarı koruyunuz. Etkin Erişim Noktası yani kablosuz ağı devre dışı bırakmak istiyorsanız, Devre dışı bölümünde ilerleme yapmalısınız. Yine kablosuz ağ erişimi için hemen çözümlenemeyecek  ve kolay hatırlayacağınız bir isim belirlemeniz gerekir. Değişiklik yapmak istemiyor iseniz, varsayılan ayarlarda kalmanız mümkün olacaktır. Bunun sonrasında bir doğrulama yaparak, türünüzü belirleyip, bir şifreleme yapabilirsiniz. 8-63 karakter den birini seçerek Güvenlik anahtarı giriniz ve ilerlemeye devam ediniz.  Böylelikle modem kurulumu yapılmış olacaktır. Ancak sorun yazısı geliyor ise sorunu gider butonuna tıklayarak işleme devam ederiz. Yine de kurulumu yapamaz isek uzman birinden destek almamız gereklidir. 
]]>
Asus Modem https://www.modem.gen.tr/asus-modem.html Thu, 06 Dec 2018 06:24:29 +0000 Asus modem, ile ilgili bilgileri paylaşırken eşi benzeri olmayan bir modemin asus tarafından üretildiğini bilmemiz gerekir. Asus modem denince akıllara ilk önce kalite, garanti, yüksek soğutma  özelliği gelmektedir. Asus modemi Asus modem, ile ilgili bilgileri paylaşırken eşi benzeri olmayan bir modemin asus tarafından üretildiğini bilmemiz gerekir. Asus modem denince akıllara ilk önce kalite, garanti, yüksek soğutma  özelliği gelmektedir. Asus modemi öyle bir üretmişler ki Türkçe arayüzü ve çok fazla bir özelliğin bulunduğu arayüzler tasarlanmıştır. Bu ara yüzlerin çok fazla olması bunların Türkçe olması en büyük kolaylıklardan biridir. Asus modem de çift işletmeciliği eğlence merkezi ve ikisi bir arada yani ve ADSL modem ve wi-fi Router mevcuttur. Çok amaçlı olarak 3G, 4G ve Wan gibi özellikler bulunmaktadır. Ayrıca asus modem de çok fonksiyonlu USB girişlerinde mevcuttur. 

Kolay kurulumu mevcut olan Asus modemin Network uygulama kontrolü ve sinyal durumu takip etmek için ASUSWRT dashbord ara yüzü 600 Mbps bant genişliği el verişli Dual-bant Wi-Fi ve 4 adet Gigabit Ethernet girişi mevcuttur. Ayrıca geniş ağ performansı bulunmaktadır. Ayrıca olsun Asus modem ile ilgili bir çok özellik mevcuttur. 5 dbilik 3 adet anteni ile her tarafta eşit internet çekimi bulunmaktadır. Asus modemin antenleri doğru yöne çevirerek, evin dışına çıktığımızda yaklaşık olarak 35 metreye kadar uzaklıklarda internet çekimine ulaşabilirsiniz. Asus modemi çok güçlü olan çekim gücü oldukça yüksek olan antenleri, istediğiniz yerde internet ile buluşmanız için mükemmel olanaklar sağlayan bir özelliğe sahiptir. 

Asus Modem
Asus modem bir evin standart internet ihtiyacını karşı verecek bir ürün olan Asus modeme uygun fiyatlarda ve ulaşabilirsiniz. Yatay düzlemde konumlanan Asus modem yeni işlemeli siyah Renkli görüntülere sahipken görüntüsü ile de mükemmellik yaratır. Yatay düzlemde konumlanan bir modeldir 2 adet anten yer alır. Ayrıca bir WPS butonu da yer alır. Hem modem hem Router olarak kullanılabilecek olan Asus modem ile gerekli bağlantıları Asus modemin kutusunda mevcuttur. Ayrıca içerisinde birde Splitter kutusu da kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Hızlı bir kulunda olan Asus modemin daha önceki ürünlerini göre son modelleri oldukça kolay kurulum imkanı taşımaktadır. Asus modemin kurulumundan sonra internet erişimi mümkündür.  Elinizde bulunan harici disk ile internet erişimini açmak istiyor iseniz, asus DSL n14u arkasında bulunan USB bağlantısı ile internet bağlantı erişimi uygulanır. Ayrıca asus modemin Aicloud desteği sayesinde anrdoid veya telefonlarda erişim yapabilmemiz uygun olacaktır. Bunun yanında veri aktarımı imkânı oldukça kolaydır. Asus modem son zamanlarda kullanılan modemlerin ilkleri arasında yer almaktadır. Asus modem verdi işleviyle kullanıcılarına mükemmel internet keyfi yaşatmaktadır.
]]>
Tp Link Modem https://www.modem.gen.tr/tp-link-modem.html Thu, 06 Dec 2018 23:25:30 +0000 Tp link modem, Tp link doping tarafından internet kullanımı ile TP Link kuvvetli bir antene sahip olup, tak kullan özelliği ile kolay kullanma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde modeminizin bağlantılarını doğru yaptığım Tp link modem, Tp link doping tarafından internet kullanımı ile TP Link kuvvetli bir antene sahip olup, tak kullan özelliği ile kolay kullanma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde modeminizin bağlantılarını doğru yaptığımızda kullanıcı adı ve şifresi otomatik olarak modem tarafından tanımlanmış olur. Bundan sonra yapacağımız en önemli işlem ile wireless şifremizi belirlemek olacaktır. Bu işlemi yapmak için şunları yapmalıyız.Herhangi bir internet internet tarayıcısına girerek adres satırına 192.168.1.1 yazılarak enter tuşuna basılır. Açılan sayfada ise kullanıcı adı ve şifre yazan bölümleri ayrı ayrı admin yazılır Daha sonra ise giriş tuşuna basılır. Daha sonraki işlemler ise hızlı konumun yanındaki arayüz butonuna tıklanarak, kablosuz yazan sekme kabul edilir. Yani o kısmada tıklayınız. Burada ise karşımıza çıkacak olan SSID bölümüne belirlediğimiz wireless ağı'nın ismini yazınız. Bunun altında çıkacak olan doğrulama türünüde devre dışı özellik görünüyor ise, bu demek oluyor ki modeminizi kablosuz yapamayacağınız anlamına geliyordur. Bundan sonra yapmamız gereken SSID gelin önceki sekmeyi WPA-PSK moduna getirerek sekmeyi tıklarız. Bu işlemi de yaptıktan daha sonra sayfanın altında bulunan şifre kısmına ise en az 8 karakterden oluşan harf ve sayı kullanılan Bir şifreyi yazarak kaydet butonuna tıklayınız.Tp Link Modem
Bundan sonra yapacağı olması gereken tek şey wireless ayarlarında bulunan modemimizin ismini bulup şifreniz girerek giriş yapmamız gerekir. Bundan sonra ise internet ağına rahatlıkla mümkün olacaktır.
Ancak bütün bu yaptığınız işlemleri rağmen internete başarıyla bağlama olmadığı takdirde modemi kapatıp açarak tekrar deneyebiliriz. Böylelikle modem kurulumunu başarı ile gerçekleştirmiş olup internet ağına rahatlıkla erişebiliriz. Artık tp link kurulumu ile internet erişimine rahatlıkla kavuşup, istediğimiz gibi internete erişebiliriz. Ancak bütün işlemleri yaptığımız halde yinede modem internet bağlantısı bulamıyor ise profesyonel kişilerden yardım almalıyız. 
]]>
Airties Modem Şifresi https://www.modem.gen.tr/airties-modem-sifresi.html Fri, 07 Dec 2018 18:58:22 +0000 Airties Modem Şifresi, İnternet kullanan kişilerin şifrelerle arası çok iyi olmalıdır. Çünkü internette her şey şifre yoluyla korunmaktadır. Güvenliğimizi ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. Airties modem kullanan ki Airties Modem Şifresi, İnternet kullanan kişilerin şifrelerle arası çok iyi olmalıdır. Çünkü internette her şey şifre yoluyla korunmaktadır. Güvenliğimizi ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. Airties modem kullanan kişilerin, Modem kurulum ayarlarını yaptıktan sonra ilk yapacakları iş şifre belirlemek olacaktır. Şifresiz modemler Wifi yolu ile kablosuz internet kullanıcıları tarafından görülebilir ve sizden habersiz internet  kotanız tüketilebilir. Bu durum internet kotasında limit aşımına yol açar ve faturalarınız oldukça yüklü olabilir. Sınırsız internet kullanıyor iseniz o zaman da internet bağlantınız yavaşlar. Airties kablosuz modem kullanıcıları özellikle bu konuya dikkat etmeleri gerekir. 

Airties Modem Şifresi
Kablolu modem kullanıcılarında bu şekilde bir sıkıntı olmaz, çünkü kablo yolu ile bağlantı yaptıkları için kablosuz bağlantı yolu yoktur, Sadece modem şifresi oluşturur ve kablo ile bağlantı kurarlar. Kullanılmış bir modem kullanıyor iseniz modemi resetleyip tekrardan yeni şifre belirlemeniz gerekir. Kendimden biliyorum kullandığım o kadar şifre var ki bir kenara yazsam kesinlikle aklımda tutamam, illaki bunların hepsi modem şifresi değil ama modem şifresi de bunlardan bir tanesidir. Modem olmadan internette gezinmeniz mümkün değildir. Modem evinizde bulunan telefon hattını internet bağlantısına dönüştüren cihazdır. Bu dönüşümü bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonuna kablo veya kablosuz internet bağlantısı sağlayan cihazlara da modem adı verilir. Airties bir modem markası olup, internet kullanıcılarının en iyi yardımcılarından bir tanesidir. Şifre belirlediğinizde bu şifrelerinizin tahmin edilmesi zor ve güvenilirliğine çok dikkat etmenizi tavsiye eder, internette keyifli dakikalar geçirmenizi temenni ederim.
]]>
Airties Modem Arayüzü https://www.modem.gen.tr/airties-modem-arayuzu.html Sat, 08 Dec 2018 13:13:48 +0000 Airties modem arayüzü, aities modem ara yüzüne giriş yapmak için modemin doğru bir şekilde kurulması gerekir. Modemin bilgisayar ile internet arasındaki bağlantının kurulması gerekir. Eğer tercihe dilen modem tak ku Airties modem arayüzü, aities modem ara yüzüne giriş yapmak için modemin doğru bir şekilde kurulması gerekir. Modemin bilgisayar ile internet arasındaki bağlantının kurulması gerekir. Eğer tercihe dilen modem tak kullan özelliği barındırıyorsa kurulum otomatik yüklenecek şekilde ayarlanmıştır. İlk olarak Airties modemin kablolu ya da kablosuz olarak bilgisayara bağlanması gerekir. Bağlantı kablosu Airties modeme bağlanır. Bunun için modem üzerinde bulunan ve erhernet olarak adlandırılan girişe kablo bağlanır. Şayet bilgisayarın kablosuz özelliği bulunmuyorsa Ethernet kablosu bilgisayara diğer kablo da modem çıkış potuna bağlanır.

Kablosuz bağlantı için internet kablosu bağlandıktan sonra modemin fişi takılır ve bağlantı kurulur. Bu durumda bilgisayarın Wİ-Fİ özelliğinin açık olması ve kullanılabilir olması gerekir. Ardından İnternet Explorer, Firefokx, Chrome, Safari gibi tarayıcılardan biri açılır ve tarayıcının adres çubuğuna 192.168.2.1 adresi yazılır. Bu sayede modem arayüzüne giriş yapılacak ekrana gelinir. Burada varsayılan şifre alanı boş bırakılarak tamam tuşuna basılır ve giriş gerçekleşir.

Airties Modem Arayüzü

Eğer modem TTnet kampanyasından satın alınmışsa burada şifre tanımlı olabilir. Bu şekilde bir ekran açıldığında kullanıcı adı olarak admin, şifre olarak da ttnet yazılarak modem arayüzüne giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra modemin türüne göre bazı değişiklikler olabilir. Arayüze ilk girişte modem şifre değişikliği için şifre bölümüne yönlendirebilir. Şayet böyle bir yönlendireme ile karşılaşılmazsa şifre bölümüne gidilerek şifre değişikliği yapılabilir. Şayet şifresiz giriş yapılmışsa var olan şifre bölümü boş bırakılarak yeni şifre belirlenir. Burada belirlenen şifre web arayüzüne giriş şifresidir ve internete bağlanırken istenen şifreden tamamen farklıdır.

Airties kablosuz modem arayüzü için Wizard olarak tanımlanan bir kurulum sihirbazı bulunmaktadır. Bu sihirbaz kurulum gerçekleşene kadar yönlendirme yapar. Burada verilen bazı ayarlar otomatik tanımlı olur. Bu nedenle de bu ayarda değişiklik yapılmamalıdır. Modem için kablosuz bir şifre belirlenmesi gerekir. TTnet kampanyalarından alınan modemlerde ayarlar otomatik kurulumlu olur. Bu durumda şifre belirlemekten başka yapılacak bir işlem yoktur. Şayet kurulum otomatik değilse sol tarafta menüden kablosuz seçeneği seçilir ve bu seçenekten ağ için kablosuz şifre belirlenir. Ardından değişiklikler kaydedilerek modem arayüzünden çıkış yapılır. Sonra Wİ-Fİ aracılığı ile seçilecek internet ağı seçilir ve belirlenen şifre girilir ve bağlantı sağlanır.

]]>
Zte Modem https://www.modem.gen.tr/zte-modem.html Sat, 08 Dec 2018 13:33:59 +0000 Zte Modem, Öncelikle belirtmek isterim ki internet kullanmak isteyen kişilerin kesinlikle bir modem temin etmeleri gerekmektedir. Modeminiz olmadan internete giriş yapma imkanınız yoktur. Bu modem kablolu veya kablosuz fark etmez ama mut Zte Modem, Öncelikle belirtmek isterim ki internet kullanmak isteyen kişilerin kesinlikle bir modem temin etmeleri gerekmektedir. Modeminiz olmadan internete giriş yapma imkanınız yoktur. Bu modem kablolu veya kablosuz fark etmez ama mutlaka modem gerekli, belki şimdi düşünüyorsunuzdur akıllı cep telefonlarından nasıl internete girebiliyoruz diye, açıklayayım. Telefon hattımız bizim modem ihtiyacımızı karşılıyor zaten evde de internet kullanırken modemi telefon hattına bağlamıyor muyuz. Burada Zte Modem bizim için telefon kablosundan gelen bağlantıyı internet bağlantısına dönüştürüyor. İnternet bağlantısının başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için kullandığımız modem türünün kablolu kablosuz olduğu önemli değildir. Kablosuz modem kullandığımız cihazların mutlaka kablosuz bağlantı özelliği olan wifi bağlantısı olması gerekmektedir. 

Zte Modem
Zte modem telefon hattından gelen internet bağlantısını dağıtır ancak birde bu gelen kablosuz bağlantıyı kabul edecek cihazınızın olması gerekmektedir. Çin ülkesinde üretilen zte modem firması alanında kendini kanıtlamış en büyük modem firmaları arasındadır. Zte firması modemle sınırlı kalmayıp bir çok elektronik cihazda üretmektedir. Zte modemlerde dikkat edilmesi gerek birkaç püf noktaya değinmek istiyorum. Zte modem kurulumu yaptıktan sonra kesinlikle şifre belirleyin ve kolay tahmin edilebilir olmamasına özen gösterin. Eğer kablosuz modem almak istiyor iseniz de bağlantı mesafesi sizin için yeterlimi iyice incelemeden almayınız. Şimdiden hayırlı olsun, iyi günlerde kullanınız.
]]>
D Smart Modem Kurulumu https://www.modem.gen.tr/d-smart-modem-kurulumu.html Sun, 09 Dec 2018 08:09:37 +0000 D Smart Modem Kurulumu,D smart net kullanıcılarına bir den çok modem çeşidi sunmaktadır bunlar Örnek;Airties RT - 103, Pikatel, Airmak, Philips SNA6500, Airties RT - 205 ve USRobotics USR - 9110 modemler dir. Biz burada D smart D Smart Modem Kurulumu,
D smart net kullanıcılarına bir den çok modem çeşidi sunmaktadır bunlar Örnek;Airties RT - 103, Pikatel, Airmak, Philips SNA6500, Airties RT - 205 ve USRobotics USR - 9110 modemler dir. Biz burada D smart net in en yaygın kullandığı USRobotics marka USR - 9110 model modem kurulumunu ele alacağız.

Kurulum,
İlk önce modemin ara yüzüne girmek için bilgisayarımızda tarayıcılarımız dan birini açalım ( Explorer, Chrome, Freefox) ve adres satırına modemin IP adresi olan  192.168.2.1 yazalım. Ülke seçimi yapmanız gereken bir ekran gelecektir (bu ekran ilk kurulumda ve modeme reset atıldığında gelmektedir) TURKEY i seçiyoruz.  Karşımıza çıkan Password ekranından şifre istemektedir buraya hiçbir şey yazmadan LOGİN yazan yere tıklayarak modemim ayarlarını yapacağımız sayfaya girmiş olacağız. Sol tarafta bulunan Setup Wizard (kurulum sihirbazı) sekmesine tıklıyoruz, çıkan karşılama sayfasına Next diyerek devam ediyoruz.
Açılan 2. sayfaya geldiğimizde burada hiçbir işlem yapmadan direk next butonuna bas arakta devam edebiliriz (ama burada istersek modemin giriş sayfasına şifre koyabiliriz) 3. sayfamız olan Channel and SSID sayfasında ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz.
 • SSID; smilewifi
 • SSID broadcast; enable
 • Wirales mode; mixed (11b+11g)
 • securty type: WPA only
 • Chanel; 6
 Next butonuna basarak 4. sayfamız olan Setting Up Wiraless securty (güvenlik) sayfasına geçerek Pass Pharase sekmesini tıklıyoruz, en az 8 karakterden oluşan bir şifre oluşturuyoruz (şifre oluştururken kesinlikle Türkçe karakter kullanmıyoruz).
5. sayfada ise Parametreleri ayarlayacağımız  Parameter settings sayfasında ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz. 
D Smart Modem Kurulumu
 • Country; others
 • İnternet sercice provider; ISP uses PPPoE
 • Protocol; PPPoE
 • VPI / VCI; 8 / 35
 • Encapsulation; LLC
Burada D smart tan  aldığımız kullanıcı adını, şifreyi gireceğiz.
 • Usarname; ayrıdünya@smileadsl.com (kullanıcı adının sonunda mutlaka ....@smileadsl.com uzantısı yazılmalıdır.)
 • Confirm password; örnek; 123456
Next butonuna tekrar basarak ayarlarımızı modeme yüklüyoruz bu 30 saniye kadar sürecektir.
ADSL; connected diye bir safa ile karşılaşıyorsak  WAN IP; 8.. ... ... ile başlıyorsa bağlantı gerçekleşmiştir (172.. .. .. ..  .. ile başlayan IP alıyorsak kullanıcı adı ve şifre yanlış girilmiştir tekrar kontrol unu sağlıyoruz.)
Eğer ADSL: phisical UP diye uyarı verirse internete bağlıyız demektir, Physical DOWN diye bir uyarı aldıysak ekranda bulunan connect sekmesinene tıklayarak tekrar bağlanmayı deneyelim.

]]>
Airties Modem İp https://www.modem.gen.tr/airties-modem-ip.html Sun, 09 Dec 2018 15:24:25 +0000 Airties modem ip, Modem cihazları kendilerine bir ip adresi belirler. Bu adresleri ev veya iş adresi gibi düşünebilirsiniz. Günümüzde suç sadece normal hayatta işlenmekle sınırlı kalmıyor malesef, bu nedenledir ki internet dolan Airties modem ip, Modem cihazları kendilerine bir ip adresi belirler. Bu adresleri ev veya iş adresi gibi düşünebilirsiniz. Günümüzde suç sadece normal hayatta işlenmekle sınırlı kalmıyor malesef, bu nedenledir ki internet dolandırıcılarını veya buna benzer başka suçları engelleyip yakalamak adına her internet kullanıcısının farklı bir adresi vardır Bu adresler kullanıcının bağlantı numarası gibi de düşünülebilir. Airties modem ip denildiğinde kullanılan modemin bağlantı numarasından bahsetmektedir. Airties modem bir telefon bağlantı kablosunu internet bağlantısına dönüştüren cihazdır. İp ise bu bağlantının adresini belirten numarasıdır. Modem cihazı internet kullanıcılarının mutlaka temin etmeleri cihazdır. Bu cihazlar kablolu veya kablosuz olabilir. Bu sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Siz internet ihtiyacınızı hangisi ile karşılamak istiyor iseniz onu seçip sipariş verebilirsiniz.
Airties Modem İp
Artık alış veriş yapmak çok kolaylaştı evinizde oturduğunuz yerden istediğiniz elektronik eşya, giyim, yiyecek veya da aksesuar internetten ihtiyacınız olan her şeyi sipariş edebiliyorsunuz, üstelik kapıda ödeme alıp ayağınıza kadar getiriyorlar. Airties modemi de buradan sipariş edip temin edebilirsiniz. Airties modem kurulumu da oldukça basit ve kolaydır. Önemli olan modeminizin elektirik bağlantısını yaptıktan sonra bilgisayara cd yardımı ile tanıtıp wifi yada kablo yoluyla şifrenizi girip bağlantınızı tamamlamaktır. Airties modem ip adresini otomatik olarak alacaktır. Yalnız telefon bağlantısında sıkıntı olmadığından emin olunuz zaten modeminiz ışık uyarısı ile bağlantısının eksik yada hatalı olduğunu bildirecektir. İnternet kullanımı günümüzde oldukça artış gösterdiği şu yıllarda belkide aynı evde yeni Airties kablosuz modemler sayesinde aynı anda akıllı cep telefonları, tablet ve bilgisayarlardan girebiliyorsunuz. B]]>
Fiber Modem https://www.modem.gen.tr/fiber-modem.html Sun, 09 Dec 2018 22:21:23 +0000 Fiber modem, Bir modem ile ilgili bilgiler paylaşırken; fiber modemin son dönemlerin en hızlı internet ağı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Yeni çekilen fiber bağlantıları ile internet son surat değişecektir. Son yılların e Fiber modem, Bir modem ile ilgili bilgiler paylaşırken; fiber modemin son dönemlerin en hızlı internet ağı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Yeni çekilen fiber bağlantıları ile internet son surat değişecektir. Son yılların en hızlı interneti olarak ortaya çıkan fiber getirdiği kullanım imkânıyla da kendinden oldukça fazla söz ettirecek. Öncelikle eski modemler bu yeni fiber hızı destekleyemiyor. Bağlantı hataları veriyor. Yeni fiber bağlantıları destekleyebilir modemler ile daha sağlıklı internet ile güzel kullanımlar elde edebilirsiniz. Bu sebepten dolayı erişimin son hızı olan fiber oldukça destek görmektedir. Fiber bağlantılara uyumlu yeni fiber modemlerle, internet artık son surat ilerlerken, kasılma derdi de olmayacak.Teknoloji çağının gereksinimlerinin başında gelen fiber modem ile artık düzenli kullanımlar ve beklemeyen sayfa açılımı sayesinde artık nette işlerinizi halletmeniz daha da mümkün olacak. Son dönemde çekilen fiber hatlar ile artık bizlerde internette rahat ve stressiz net kehfi süreceğiz. Bu sayede yeni edindiğimiz fiber modem veya yeni hattı destekleyen fiber modeme uygun modeminizle sizde net erişiminde altın çağı yaşayacaksınız. Yapılan bu fiber devrimi verdiği olanaklar sayesinde rahatlıkla araştırmalar yaparken; başka net kullanırken de problem teşkil etmeyecek. Bu sayede fiber modem ile son surat bağlantılar artık elimizin altında olacaktır. Fiber Modem
Fiber altyapısı ülkemizin hemen hemen bütün bölgelerine hızla yayılmaya başlamıştır. Bu bölgelerde bulunan fiber internet ile üye olanlara verilen, Ultra hızlı modemin kurulumu ile süper hızlı internete erişmek mümkündür. Bu modem bağlantısını şöyle yapabiliriz; bilgisayarımızın ve modeminizin kabloları bağlı olduğuna emin oluruz. İnternet tarayıcınızın herhangi birinden 192.168.1.1 yazarak modem ayarlarını giriş yapmış oluruz. Kullanıcı adını ve şifresini de kodlayarak iki kutucuğa da admin yazarak giriş yapabiliriz. Şifrenizi değiştirmiş isek değiştirdiğimiz şifremizi buraya doğru olarak kotlamalıyız. Aksi takdirde hata oluşur. İlk modeminize aldığımızda kullanıcı adı ve şifresi sıra ile, kullanıcı adı: admin şifresi: admin  olarak girilir. Yeni açılacak sayfada ise ileri kısmına tıklarız. Yeni açılan sayfada Wan ayarlarının altında bulunan bağlantılar sekmesine tıklarız. Daha sonraki işlemler ise bağlantılar verilen bilgileri aldığı andan itibaren ayarlarımızı yapabiliriz. Yapılan ayarlarda dikkatli olmalıyız. Eğer sorunu çözemiyor isek sorunu gider kısmına tıklarız. Eğer yine sorunu çözümü görememiş isek müşteri hizmetlerini arayarak, teknik destek den yardım alırız. Bu sayede sorun çözülmemiş ise yetkili servisleri evimize çağırıp internet ayarlarınızı yaptırabiliriz. Ayrıca fiber internet modemleri farklı marka ve modeller de olabilir. Fiber veya VDSL teknolojisinde destekleyen modellerin kurulumları hakkında detaylı bilgiler elde etmemiz gerekir. Süper fiber internet, internetin en hızlı ve son çıkan halidir.
]]>
Turkcell Modem https://www.modem.gen.tr/turkcell-modem.html Mon, 10 Dec 2018 12:15:54 +0000 Turkcell Modem; Modem, tanım olarak modülatör ve demülatorkelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge ya da diğer adıyla modem,bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp ve bir bilgisayarı uzak me Turkcell Modem; Modem, tanım olarak modülatör ve demülatorkelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Çevirge ya da diğer adıyla modem,bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayıp ve bir bilgisayarı uzak mesafedeki bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini de verilere dönüştürüp verileri taşımaktadır. Geniş ağ kurmak için kesinlikle bulunması gereken ağ elemanıdır.

Modemlere en bilindik örnek, ses bant modem çeşitidir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektiriksel sinyallere dönüştürmektedir. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınmaktadır ve bir başka alıcı modemde tekrardan dijital veriye dönüştürülmektedir.


Modemler genel olarak  birim zamanda gönderebildikleri veri (data) miktarı ile sınıflandırılmaktadırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına göre de bölümlere ayrılmaktadırlar. Çevirgeler veri iletimi için yapılmış olmalarına karşılık artık standart olarak belge geçer iletişim özelliklerini de kendilerinde barındırmaktadırlar. Başka bir belgegeçer aygıtına gereksinim duymamaları yaygınlaşmalarını gerçekleştirmiştir. Bilgisayar ortamında yazılmış belgeler veya çizimler kolayca yazılımlar aracılığıyla istenen kişi veya kişilere belge şeklinde geçilebilmektedir. Dış ortamlardan da bir yazı ve çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen belgeler eğer istenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilerek, baskı yapılabilir. İki çeşit modem vardır:Turkcell Modem
1.Dahili (internal) modemler; Bilgisayarın ana veri yoluna direkt olarak monte edilebildiklerinden daha aktif görev yapmaktadırlar. Cihazın Seri Portlarını meşgul etmeyip yazılımsal  olan COM Port üzerinde de çalışabilirler. Sabit seri port kullanmadığından dolayı  üzerindeki Jumper lar ile ayarlanması yapılmalıdır. (PnP ler hariç). Gücünü cihazın güç kaynağından dahili olarak temin etmektedir. Ses ayarları yazılım kontrollüdür.
2. Harici (external) modemler; Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modem çeşitidir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ya da modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun (Ethernet kablosu veya USB kablosu) takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunmaktadır. Bu modemler genel olarak birer kutu görünümü şeklindedirler. Harici modemlerin ön yüzlerinde, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek  için yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır.

Turkcell modem, genelde en tercih edilen modem türleriden birisidir. Pratiktir ve internet sıkıntısı olmaz. Wınn şeklinde daha çok tercih edilmektedir.
]]>
Modem Wifi Şifresi Değiştirme https://www.modem.gen.tr/modem-wifi-sifresi-degistirme.html Tue, 11 Dec 2018 01:04:02 +0000 Modem Wifi şifre değiştirme, Modem bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki diğer kullanıcılara ait bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Çevirge olarak adlandırılan Modem’in te Modem Wifi şifre değiştirme, Modem bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki diğer kullanıcılara ait bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Çevirge olarak adlandırılan Modem’in temel görevi verileri ses sinyallerine, ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşınmasını sağlamaktır.

Kablosuz bağlantı alanı olarak adlandırılan Wi-Fi; kişisel bilgisayar, video oynatım cihazları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz ve kablolu olarak internete bağlanmasını sağlayan teknolojidir. İnternettin çağ gereklerine göre yaygınlaşması çevirge ve Wi-Fi’ye olan ihtiyacı arttırmıştır.

Modem Wi-Fi şifre değiştirmeyi kısa ve öz bir şekilde anlatmak gerekirse çevirgeye bağlı bulunan bağlantının başka kullanıcıların izinsiz olarak internetimizi kullanmasını engellemek amacıyla belli sürelerle değiştirilmesi başka kullanıcıların izinsiz olarak internetinizi kullanmasını engelleyecektir. Ancak şifrenin karmaşık olması ve yeni bir internet aldıktan sonra otomatik olarak çevirgenin arkasında verilen şifre çok karışık oluyor. Hatta bu karışıklıklar Wi-fi’ye bağlantılıyı sağlarken interneti kullanan sahibe dahi sorunlar çıkarmaktadır. Bunun nedeni çevirgenin arka yüzünde yer alan şifrenin çok karmaşık olmasıdır. Bu karmaşıklığın temel sebebi çoklu rakam ve sembollerden oluşmasıdır. Bu sorun bir yakınımızın evimizi ziyarete geldiğinde telefonu ile Wi-Fi’ye bağlanmak istediğinde şifrenin karmaşıklığı anlatım yönünden ciddi sorunlara neden olmakla birlikte  arkadaşınıza şifreyi söyleyinceye kadar vakit ve zaman kaybetmenize sebep olmaktadır. Zaten şifreyi söyleyene kadar tabiri caiz ise canımız çıkmaktadır. Her ne kadar şifrenin karmaşık olması bir sorun olsa dahi bunun başlıca artılara bulunmaktadır. Bu karmaşıklık şifre kırma programlarının Wi-Fi şifrenizi kırmasını zorlayacaktır. Binaenaleyh çevrede wifi şifre kırma programları yayılması, izinsiz olarak birilerinin internetinizi kullanması  hem internet paket aşıma neden olmakta, hem de yasaklı sitelere girmesi nedeniyle kolluk nezdinden yasa dışı işlere girerek  mağduriyete sebebiyet verecektir. Buna ilişkin Adliyeler nezdinde ciddi soruşturmalara neden olmakla birlikte kişilerin yargılanarak ceza almasına sebebiyet vermektedir.

Modem Wifi Şifresi Değiştirme

Peki bu sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmak gerekiyor derseniz. Wifi şifresini değiştirme işlemlerini şu şekilde sıralaya biliriz Öncelikle bilgisayar veya akıllı telefon ile bağlantılı cihaz açılacaktır. Ardından çevirgeye bağlanmak için  modem’e giden elektrik kablo bağlantısı ve bilgisayara bağlantı sağlanır akabinde internet için internet tarayıcınıza modemin ip’sini yazmanız gerekiyor. Ülkemizde ekseri kullanılan modem IP adreslerinden birkaç örnek verdiğimiz taktirde 192.168.1.1, 192.168.1.2 veya 192.168.2.1 şeklinde olabilir. Sonra kullanıcı adı, modem şifresi ve dil bölümü Türkçe yapıldıktan sonra giriş yapılır. Çıkan ekrandan gelen ekrana şifre ile giriş yapıyoruz. Bu sizin modem kullanım kılavuzunda yazar ama genelde kullanıcı adı: admin şifre: admin şeklinde olur. Kullanım kılavuzunda önceden verilen kullanıcı adı veya şifre olabilir. Bu şifre ve kullanıcı adı girildikten sonra giriş yapılır. kullanıcının karşısına gelen ekrana bakıldığından kablosuz şifresi diye bir bölüm bulunmaktadır. Buradan belirtilen bölümden şifreniz rahatlıkla değiştirilebilir.

Kimi kullanıcıların bilgisayarlarına bu ekran gelmeyebilir. Standart menüde kablosuz ayarlarını arayın. Kablosuz ayarlarını bulduktan sonra yine şifreyi göreceksiniz. Buradaki yeni şifremizi belirlemeliyiz ancak yeni şifremizi oluştururken büyük/küçük harf, işaret, sembol, rakam, noktalama işareti gibi karmaşık şifrelerin kullanılmasına gayret gösterilmelidir. Basit bir şifrenin kullanılması gelişen teknolojinin zararlı yönleri nedeniyle şifre kırıcı programlar sayesinde rahat]]>